Někdy je potřeba zapravit trávník po výkopu tak, aby nebylo vůbec poznat, že se v trávníku kopalo. Možnost tu určitě taková je, jen to chce trochu trpělivosti a pečlivosti. Pokud máte na zahradě pěkný trávník, tak to za tu trpělivost rozhodně stojí.
Trávník po výkopu k nepoznání
Opravdu lze zapravit trávník po výkopu tak, aby nikdo nepoznal, že se v něm kopalo. Vždy se snažte kopat co nejužší výkop. Do hloubky cca jednoho metru se dokážete při větší trpělivosti dostat na šířku jednoho rýče. To znamená nějakých 25 cm šířky.
Před kopáním si vyznačte místo, kde budete kopat. Pomocí rovného rýče udělejte zářez po obou stranách výkopu. Potom trávník v jednom místě ve směru výkopu přerušte a pomocí rýči odebírejte pás trávníku v hloubce cca 10 cm. Dělejte si takové 50 cm části trávníku, které potom budete pokládat na horní stranu výkopu jako dlaždice. Díky tomu potom v trávníku nikdo nepozná, že se v něm kopalo. Velice důležité také je vykopanou hlínu rovnou odvážet z trávy pryč a nedávat ji na trávu vedle výkopu.
Zapravit trávník můžete rychle i bez odebraných pásů
Pokud se vám nepodaří zapravit trávník pomocí odebraných pásů nebo to z nějakého důvodu není možné, tak můžete ve vyhrabaném výkopu rychle napěstovat novou trávu pomocí jednoduchého triku.
Jestliže je to možné, tak zvolte hutnění pomocí vody. To znamená, že vykopanou díru napustíte vodou a budete přihazovat hlínu. Díky rozpouštění tak bude zemina dokonale zhutněná a nebudete potřebovat vibrační pěch nebo desku. Do poslední části asi 10 cm pod povrch přidejte hnůj, který zasypete zbývající hlínou. Na povrch trávníku nasypte semínka trávy a během chvíle vám místo zaroste.
Při zahazování výkopu v trávníku nezapomínejte hutnit
Zapravit trávník je potřeba pořádně i z hlediska hutnění, přičemž je jedno, jaký způsob hutnění si vyberete. Bez hutnění se vám totiž bude vykopané místo několik let propadat.
Bez hutnění vám také zůstane spousta přebytečné zeminy, kterou do výkopu už nikdy nevrátíte zpátky.