Taková domácí plastelína dokáže dětem nadělat hodně radosti. Pokud máte strach dítěti dát plastelínu z obchodu, protože by mohlo kousek třeba sníst, tak právě domácí plastelína je pro tento případ jako dělaná, protože neobsahuje nic škodlivého pro zdraví.
Pomocí jakých pomůcek se domácí plastelína vyrábí?
Domácí plastelínu vyrobíte s pomocí:
- Hladké mouky
- Soli
- Vody
- Rostlinného oleje
Dále bude také potřeba:
- Lžíce
- Hrnek
- Miska
- Fólie na potraviny
- Vařečky
Plastelína se vyrábí smícháním hrnku soli, hrnku hladké mouky, dvou lžic oleje a půl hrnku vody. Vše je potřeba opravdu pořádně promíchat a prohníst. Celou vzniklou směs zabalte do potravinářské fólie, která bude držet optimální vlhkost plastelíny.
Vyrobit se dá domácí plastelína i pomocí barviva
Pokud chcete, aby domácí plastelína měla různou barvu, tak můžete smíchat v misce mouku, sůl a kypřící prášek. Dále si zakoupíte potravinářské barvivo, které s olejem nalejete do vroucí vody. Pořádně rozmícháte a nalijete do misky, kde máte mouku, sůl a kypřící prášek.
Vše začnete pořádně míchat do té doby, než se vše pořádně spojí a bude to pořádně lepivé jednolité těsto. Někdo do barevné plastelíny přidává i glycerinový olej, aby byla plastelína pořádně mazlavá.
Dále musíte na vále těsto pořádně hníst, dokud nebude mít správnou konzistenci modelíny. V případě, že budete mít plastelínu pořád málo tuhou, tak přidejte trochu hladké mouky.
Plastelínu je potřeba správně skladovat
Domácí plastelína je schopná vydržet i více než půl roku a má tu velkou výhodu, že ji dítě může bez problému sníst. Asi mu určitě nebude chutnat, ale jak všichni víme, tak děti rády vše ochutnávají. V tomto případě to nebude však mít dopad na jejich trávení oproti kupované plastelíně.
Plastelínu musíte skladovat ve vzduchotěsné nádobě, která zabrání vyschnutí plastelíny. Můžete na to použít klasické plastové uzavíratelné misky na jídlo. Plastelínu není nutné uchovávat v lednici. Stačí jí bohatě pokojová teplota, která by neměla přesáhnout 25 stupňů.