Jak usadit plastové jezírko svépomocí. Využijte naši radu

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Koupit a usadit plastové jezírko chce trochu více zkušeností a informací okolo toho. Pokud chcete plastové jezírko správně udržovat a provozovat, tak si o něm před jeho koupí co nejvíce zjistěte. Každé zahradní jezírko, ať už stavěné nebo plastové, potřebuje údržbu, aby vypadalo tak, jak má.

Jaké má plastové jezírko výhody?

Velkou výhodu má plastové jezírko hlavně v rychlosti zařizování a spolehlivosti. Při koupi již hotové nádrže máte jistotu, že vám nebude nikde prosakovat voda, a většinou k tomu můžete koupit i veškeré originální příslušenství, jako jsou například filtry a speciální rostliny.

Jezírko z plastu můžete koupit v několika variantách tvarů i velikostí. Jako u každé nádoby ho musíte správně usadit, aby při plnění vodou nedošlo k jeho poničení. Voda v jezírku má velký tlak, který se potřebuje někam opřít, proto musíte přichystat správně dno i strany díry pro jezírko.

Usadit plastové jezírko chce pečlivost a čas

Rozmyslete si výšku uložení svého plastového jezírka a podle toho vykopejte přesnou díru. Pokud je jezírko vícestupňové, tedy má dno v několika úrovních, tak se snažte vykopat přesnou díru, která bude jezírko kopírovat. Nikdy totiž neuděláte lépe zhutněný podklad, než je rostlá země.

Díru vykopejte o 5 cm níž, než chcete mít finálně jezírko uložené. Stejně tak i stěny okolo jezírka udělejte o cca 5 cm širší. Na spodní stranu dejte co nejjemnější písek frakce asi 0-4 mm. Písek pořádně zašlapte a položte své plastové jezírko do díry.

Jezírko budete muset postupně napouštět a zasypávat okraje

V této fázi máte uložené jezírko v rovině na písku. Okolo máte pořád vykopané díry o cca 5 cm širší, než je jezírko. Do těchto děr bude patřit stejně jako na spodní stranu písek. Ten budete sypat postupně a postupně ho budete také zalévat vodou.

Písek se vodou zalévá proto, aby zatekl do všech míst vedle jezírka. Velmi důležité je před zasypáváním okrajů pískem postupně plnit i zahradní jezírko, aby nedošlo ke zvednutí z důvodu vyplavení vodou s pískem.