Jak probudit trávník po zimě. Dopřejte mu nejlepší péči

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Každý trávník po zimě je potřeba trochu probudit ze zimního spánku. Pokud chcete mít v průběhu roku krásně hustou zelenou trávu kolem domu, tak budete muset udělat hned na jaře pár užitečných věcí pro trávník. Díky dobré péči bude trávník krásně hustý a zelený. Základem je z trávníku dostat všechnu suchou trávu.

Trávník po zimě musíte zbavit suché trávy

Většinou se trávník po zimě začíná obstarávat zhruba na začátku dubna. Jako první z něj musíte vyhrabat všechnu suchou trávu. I když během roku používáte sekačku se sběracím košem, tak v trávníku zůstává spousta nesebrané trávy, která trávník přímo dusí v jeho bohatém růstu.

Na první pohled se to nemusí zdát, ale uvidíte, kolik suché trávy dokážete z trávníku vyhrabat. Na vyhrabávání můžete použít klasické hrábě nebo si koupit speciální prořezávací hrábě na vyhrabávání suché trávy z trávníku.

Na trávník po zimě se hodí použít vertikutátor

Pokud chcete trávník po zimě opravdu kvalitně vyhrabat, tak máte možnost použít vertikutátor, který důkladně vyhrabe suchou trávu a dokáže trávu pěkně rozdělit a rozřezat případné drnovité útvary trávy.

Před použitím vertikutátoru do trávníku je dobré trávník posekat na nejnižší stupeň vaší sekačky, neposbíranou trávu vyhrabat a potom použít vertikutátor v obou směrech. Dobře nastavený vertikutátor by měl zanechávat v půdě viditelné drážky.

Nezapomínejte na správné hnojivo a časté zalévání

Trávník potřebuje hodně živin, takže by se měl opravdu často hnojit. Hnojiva jsou rozdělena podle ročního období, protože v každém ročním období potřebuje trávník něco jiného. Nejlepší je hnojit těsně před zaléváním, aby se hnojivo pomocí vody dobře rozpustilo a nasálo do půdy.

V parných letních dnech je potřeba trávník pravidelně zalévat. Nikdy nezalévejte trávník na přímém slunci, protože by mohl začít žloutnout. Ideální je zalévat až ve večerních hodinách dostatečně tak, aby si uchoval dostatek vláhy do dalšího večera. Pokud nestíháte zalévat večer, tak můžete brzo ráno, než vyleze slunce.