Zasadit strom není věda. Kdy a jak strom zasadit?

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Pro sázení stromu je velmi důležité si vybrat správné období, místo a v neposlední řadě i vhodnou odrůdu, pokud se jedná o ovocný strom. Vždy berte v úvahu umístění zasazeného stromku, protože později se už přesazuje opravdu těžko. Můžete si koupit strom s vysokou nebo nízkou korunou. Strom by měl mít kolem sebe vždy minimálně 7 metrů místa.

Kdy zasadit strom?

Vždy je lepší zasadit strom v měsících, které nejsou moc teplé. Ideální dobou pro sázení stromků jsou měsíce duben a květen, potom ještě září a říjen. Jestliže vysadíte strom v jiné části roku, tak riskujete to, že se strom špatně uchytí.

V některých obcích může být speciální vyhláška o pěstování zeleně, proto je dobré si to před výsadbou stromu určitě ověřit. Pokud budete sázet strom v dubnu nebo květnu, tak nezapomínejte na pravidelnou zálivku. V pozdějších měsících září a říjnu už většinou více prší a není parné počasí, proto nebude nutné strom tak často zalévat.

Jak zasadit strom?

Před tím, než se rozhodnete zasadit strom, tak budete muset vyhloubit pomocí vrtáku nebo rýče dostatečně velkou jámu. Vždy vezměte v potaz velikost balu kořenu stromu a jámu vykopejte z každé strany minimálně o 20 centimetrů větší.

Do vyhloubené jámy dejte strom s balem a nalijte tam vodu až do horní strany. Postupně přidávejte vykopanou hlínu, než jáma bude plná. V průběhu sázení si hlídejte rovinu stromu a snažte se kmen zasadit co nejvíce přímo.

Pokud má strom slabší kmen, budete ho muset podepřít

První rok nebo dva bude u některých stromků potřeba zvolit dostatečnou podporu kmenu, aby nedošlo k jeho zlomení. Můžete zarazit kůly kolem stromu, ke kterým stromek přitáhnete a vyrovnáte.

Nově zasazený strom je také potřeba chránit před zvěří, která mladé stromky ráda okusuje. Kolem zaražených kůlů bude stačit obtáhnout pletivo, které ho před zvěří ochrání.