Správně zalévat květiny nebo pokojové rostliny není tak snadné, jak se může zdát. Pokud chcete dělat opravdu dobrou zálivku a nechcete květinám nebo rostlinám škodit, tak musíte myslet na pár základních pravidel. Určitý rozdíl je poté v tom, zda květiny zaléváte kohoutkovou, nebo použijete dešťovou vodu.
Jak zalévat květiny kohoutkovou vodou
Zalévat květiny můžete jak dešťovou, tak i kohoutkovou vodou. Pokud se rozhodnete pro zalévání pomocí kohoutkové vody, tak ji vždy nepoužívejte rovnou. Opravdu je lepší si napustit vodu do konvice nebo jiné nádoby a nechat vodu před použitím na zálivku odstát.
Kohoutková voda se nechává odstát jednak skrz teplotu, která může být velmi nízká, ale také kvůli obsahu chloru, který po čase vyprchává. Ideální je, pokud nemáte jak zachytávat dešťovou vodu, si napustit tu kohoutkovou do větší nádoby, odkud ji pak budete odebírat. Vůbec ničemu nevadí, když tam bude voda třeba měsíc nebo dva čekat na použití.
Jak zalévat s dešťovou vodou
Dešťová voda je takřka ihned nachystaná ke svému použití. Pokud budete používat dešťovou vodu, tak je ideální ji skladovat v nadzemních nádobách, které nebudou uzavřené. V případě uzavření nádob totiž hrozí tvorba řas a mohou se v ní také množit škůdci.
Pokud zadržujete dešťovou vodu v podzemních nádobách, tak je to rozhodně dobře, ale pozor na zalévání. Voda z podzemních zdrojů totiž bude studená, a proto je potřeba ji před použitím k zalévání také nechat odstát. V případě, že v parném létě na rostlinu nalijete vodu, která má okolo 10 stupňů, tak to nemusí moc dobře snášet.
Jak zalévat pokojové rostliny
I pokojové rostliny můžete zalévat pomocí dešťové vody a rozhodně je to lepší než používání té kohoutkové. Dešťovou vodu na domácí rostlinky ale opravdu vybírejte co možná nejčerstvější a ne zelenou.
Pokojové rostlinky jsou totiž daleko citlivější než venkovní zelenina. Pokud budete používat na pokojové rostliny kohoutkovou vodu, tak je také dobré ji vždy nechat odstát.