Jak vybudovat zahradní jezírko. Jde to i svépomocí

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Zahradní jezírko se může stát součástí i vaší zahrady. Jeho údržba ani vybudování nemusí být vůbec složitá věc. Stačí k tomu jen základní vybavení. Dnes si tedy povíme, kde jezírko vybudovat a jak vlastně při budování jezírka svépomocí postupovat.

Kde budovat zahradní jezírko?

Pro jezírko si vybírejte místo na zahradě, kde nebudete kolem dokola nic budovat. Maximálně se kolem jezírka hodí vybudovat zahradní posezení. Rozmyslete si jeho tvar, a také hloubku. Hlubší zahradní jezírka mohou také plně nahrazovat bazén.

Pokud chcete jezírko využívat ke koupání, měla by být jeho minimální hloubka kolem 160 – 170 cm. Myslete určitě také na pohodlný přístup do jezírka. U jezírka nesmíte očekávat průzračně modrou vodu, tak jako tomu je u zahradních bazénů.

Jezírko se může stát krásným doplněk každé zahrady. Můžete si do něj nasadit ryby nebo menší rybky. Zahradní jezírko nabízí také možnost pěstování vodních rostlin a kapradin. Při plánování, kde umístíte zahradní jezírko, myslete na dostatečnou vzdálenost od stromů kvůli padajícímu listí a jiných nečistot.

Jak vybudovat zahradní jezírko

Pokud jste ve fázi, že máte vymyšlený tvar i hloubku jezírka, můžete se pustit do práce. Základní část je správné vyměření zahradního jezírka. Potom vyhloubíte díru podle rozměrů budoucího jezírka. Jáma na budoucí jezírko by měla být dokonale vyčištěna.

Na dno zahradního jezírka vysypete cca 5 cm vrstvu písku. Kraje jezírka budete budovat pomocí ztraceného bednění, které vystavíte po všech stranách jezírka. Po vyzdění ztraceného bednění ho zalijete betonem, a necháte dostatečně vyzrát.

Pro celou plochu jezírka zvolte kvalitní fólii. Čím vyšší fólie, tak tím lepší. Ideální je si nechat svařit fólii na zahradní jezírko od specializované firmy. Fólie musí přesahovat, až přes ztracené bednění. Kraje jezírka jsou vhodné vytvarovat pomocí betonových obrub.

Zahradní jezírko není jen o samotném jezírku

Jezírko potřebuje také svoji filtraci. Pokud nechcete mít z jezírka během letních měsíců brčál, a semeniště pro komáry, musíte vybudovat také dostatečně velkou čističku.

Stejně jako u zahradního bazénu je dobré vytahovat z vody napadané listí, a také jiné nečistoty. Vše co filtrace nezvládne zachytit, se snažte z vody odstranit.

Při koupání v zahradním jezírku dávejte velký pozor na fólii, kterou je zahradní jezírko kryto. Nenapouštějte jezírko nikdy až úplně k vrchnímu okraji. Na zimu musíte zase část vody vypustit, je to podobné jako u zahradního bazénu.