Jak vyrobit brikety. Vyrobte si vlastní brikety a ušetřete

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

V době drahých paliv a energií přijde každá rada, co ušetří peníze, jistě vhod. Jednou z možností, jak ušetřit, je výroba vlastních domácích briket z papíru a dřevěných pilin. Vyrobit brikety není složité a zvládne to opravdu každý. Výsledkem budou příjemně výhřevné domácí brikety, díky kterým v zimě ušetříte nejen peníze, ale i životní prostředí.

Jak vyrobit brikety

K výrobě domácích briket je potřeba především jejich základní materiál, tedy nastřihaný papír a dřevěné piliny. Kromě toho budete potřebovat ještě čistou vodu, nádobu na míchání směsi, míchadlo a lis na brikety.

Ten si můžete vyrobit ze dvou plastových, nebo kovových trubek, které do sebe přesně zapadnou. Jedna z trubek musí být dole uzavřená (uzavřít jí lze nalepením nebo navařením dílu na spodní část). Druhá trubka musí mít zase ve své spodní části otvory, kterými bude odtékat voda.

Výroba domácích briket

V první fázi výroby nasypte do připravené nádoby nařezaný papír a přilijte trochu vody. Poté přisypte dřevěné piliny a promíchejte. Výsledná směs by měla být hustá asi jako těsto, postupně jí lze v případě potřeby rozředit.

Část připravené směsi potom vlijte do trubky s otvory. Z vrchu vsuňte trubku s uzavřeným koncem a mačkejte tak, aby otvory odtékala voda a materiál se zhutnil.

Když vymačkáte veškerou vodu, špalík papírovo-dřevěné hmoty vytlačte ven a posléze nechte briketu dokonale proschnout. Schnout by brikety měly v suchém a dobře větraném prostoru, ideálně teplém.

Po dobu prosychání hlídejte, zda se brikety nerozpadají. Pokud ano, má směs nevhodné složení, byla pravděpodobně příliš řídká. Stejně tak nesmí briketa chytat plíseň. V případě, že byste takovou briketu hodili do kamen, do ovzduší by se uvolňovaly škodlivé látky.

Výroba domácích briket z materiálu, pro který nemáte jiné využití, je skvělým způsobem, jak ušetřit zajímavé peníze. Brikety z papíru i dřeva jsou navíc ekologické.