Jak vyčistit spáry, aby byly zase zářivě bílé. Jde to i bez chemie

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Detaily v domácnosti mají významný vliv na naše pohodlí a pohodu. Když je domov zanedbaný a špinavý, těžko se v něm cítíme dobře a uvolněně. Čisté spáry mezi dlaždicemi jsou jedním z těch prvků, které hrají klíčovou roli při vytváření dojmu útulnosti a čistoty. Často se na tyto detaily zapomíná, ale není to správný postup. Existuje jednoduchý trik, který vám pomůže vyčistit spáry tak, aby byla zase zářivě bílé, jako když spáry byly nové.

Čištění spár jedlou sodou

V první řadě smíchejte jedlou sodu a trochu vody. Musí vám vzniknout hustá pasta, kterou nanesete na spáry mezi obklady v koupelně nebo kuchyni.

Nechte ji 15 minut působit. Potom se vraťte, vezměte do ruky zubní kartáček a pusťte se do práce. Vydrhněte spáry a nakonec všechno otřete čistým, vlhkým hadříkem. Je to velmi snadné, i když budete muset spáry chvíli drhnout.

Obrovskou výhodou této metody je fakt, že jedlá soda odstraní i velmi odolné nečistoty. Navíc je levná a ekologická. Nebude vás to stát téměř žádné peníze a váš domov bude bez škodlivé chemie.

Bohužel bez drhnutí to ale nepůjde, tuto činnost však rozhodně nemusíte dělat příliš často. Jednou za čas si na to udělejte čas a vrhněte se na své obklady. Rozhodně si to zaslouží.

Proč nepoužívat agresivní prostředky?

Nikdo z nás nechce mít domov plný agresivní chemie. Jestli máte doma malé děti, jistě chcete, aby vyrůstali v čistém, ale zároveň bezpečném prostředí. Prakticky na všechno v domácnosti vám postačí přírodní prostředky.

Vhodné je tedy využití nejen jedlé sody, ale i octu (ocet lihový, jablečný a bílý), kyseliny citronové (získáte z citronové šťávy) a peroxidu vodíku. Tyto prostředky bez agresivní chemie vám skvěle poslouží pro dokonale čistou domácnost.

Další velkou výhodou je fakt, že tyto prostředky jsou velmi levné. Jedlou sodu i kyselinu citronovou najdete v obchodě za pár korun, ocet také není vůbec drahý.

Všechny tyto pomocníky můžete použít na desítky způsobů. Stačí jen zjistit, jak je používat a pro jaké povrchy se hodí nejlépe. To si vždy zjistěte, abyste si doma nic nezničili.