Telefonování se stalo za své roky běžnou činností, díky níž lze vyřídit spoustu užitečného. Občas se však stane, že zavolá skryté číslo. Jak zjistit, kdo volá? Pojďme se podívat na to, jaké možnosti odhalení skrytého čísla vůbec existují.
Šmejdi, nebo volání úřední osoby?
Určitě se to stalo už každému z vás, že zazvonil mobilní telefon a na jeho displeji se ukázalo skryté číslo. Vzhledem k existenci nejrůznějších tzv. šmejdů, kteří se pokoušejí lidem vnutit své předražené služby, už spousta lidí na takový telefonát nereaguje a preventivně jej nezvedá.
Skryté číslo však často používají také některé státní organizace, jako jsou lékaři, policie, hasiči nebo finanční správa. Takže ve chvíli, kdy si myslíte, že vás někdo obtěžuje, vám ve skutečnosti může volat například někdo ze správy sociálního zabezpečení.
Skryté číslo může odtajnit váš mobilní operátor
Máte-li problém zvednout hovor ze skrytého čísla, protože vám připadá příliš anonymní, můžete si nechat toto číslo zjistit od vašeho mobilního operátora za poplatek – například u O2 zaplatíte za identifikaci skrytého volání poplatek 252 Kč s DPH.
Vše se řídí platným Zákonem č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích. Platí přitom, že údaje lze poskytnout nejpozději do 2 měsíců ode dne uskutečnění takového volání.
U Vodafone a T-Mobile zaplatíte za stejnou službu poplatek 250 Kč.
S identifikací volajícího pomůže i policie
Je-li volání ze skrytého čísla obtěžující a zasahuje tak do vašeho soukromí, lze se obrátit také na Policii České republiky, a to dokonce bezplatně.
Na základě uvedení data a času takového telefonního hovoru provede policie šetření v součinnosti s příslušným mobilním operátorem, který je povinen s ní spolupracovat.
V každém případě je dobré, že v dané záležitosti není člověk odkázán jen sám na sebe, ale že má možnost požádat o pomoc. Když vám volá skryté číslo, není to totiž nic příjemného a takový telefonát dokáže pořádně otrávit život.