Jak ucpat spáry ve zdivu. Zabraňte únikům tepla

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Ucpat spáry v nezatepleném zdivu je docela oříšek, ale díky moderním technologiím to naštěstí není vůbec žádný problém. Pokud například stavíte dům, tak je potřeba nepřesnosti cihel a spáry vyrovnat tak, aby tam vyrovnávací hmota vydržela co nejdéle.

Spáry ucpete pěnou nebo termo maltou

Ucpat spáry můžete jednoduše díky pěně a termo maltě. Pokud máte spáry mezi zdivem, tak je ideální použít montážní pěnu, která je nízko expanzní. Montážní pěna je ideální kvůli její schopnosti slepení, ale také izolaci.

Jakmile vám pěna vytvrdne, tak je čas použít maltu, která prostor uzavře a nebude docházet k sublimaci pěny. Pokud se však budete chystat dům natahovat například pomoci fasády nebo lepidla, tak není spáry nutné přetahovat a perfektně si s tím poradí i perlinka.

Jak správně ucpat spáry v nezatepleném zdivu?

Jak již bylo zmíněno, tak je potřeba spáry zafoukat montážní pěnou, kterou necháte správně uschnout, ideálně tak cca 12 hodin. Pak odřežete přebytky a pomocí malého ostrého nástroje pěnu cca o 2 mm vyříznete.

Do prohlubně se pak snažte natlačit pořádně termo maltu, která bude odolná vůči mrazu. Termo malta zajistí, že vám přes spáry nebude proudit vzduch a celkově se i zpevní každá takto vylepšená část.

Při aplikaci termo malty je potřeba ji vyrovnat s okolním zdivem. Zdivo by mělo být před aplikací řádně očištěno a také dokonale zbavené prachu.

Na co si dát pozor?

Maltu je potřeba po chvilce opracovat a pořádně srovnat s okolním zdivem. Pokud už se vám bude zdát, že se malta opracovává špatně, tak můžete použít i zednickou štětku s vodou, pomocí které povrch natřete a on ještě na chvíli povolí.

Jestliže se vám malta nepovede vyrovnat k vaší spokojenosti, tak už ji jen nechte vytvrdnout a pak obrušujte pomocí diamantového kotouče, díky kterému můžete napravit kompletně vše do roviny.

Ucpávat spáry nesmíte v žádném případě pomocí silikonu nebo jiného gumovitého materiálu, který by se zcela jistě odloupnul.