Jak odstranit skvrny z utěrek. Odstraňte snadno i staré mastné skvrny

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Na utěrkách zůstanou často po jejich pomoci v kuchyni nejrůznější skvrny. Staré mastné skvrny jsou poté známé tím, že je lze jen stěží vyprat. Běžné prací programy si s nimi úplně tak neporadí. Přesto ani takovou utěrku rozhodně nevyhazujte. Pojďme se podívat na to, jak odstranit skvrny z utěrek včetně starých mastných skvrn.

Kuchyňské utěrky

V dnešní době se prodávají utěrky z různých materiálů. Je ale velmi dobré vědět, na co se který materiál hodí.

Froté utěrky se hodí spíš do koupelny. Materiál po namočení dlouho schne a na vlákna utěrky se přichytává více odpadu. Do kuchyně se poté nejlépe hodí utěrky ze lnu nebo bavlny.

Jak udržet utěrky čisté

Používejte kuchyňské utěrky jen na utírání rukou. Neutírejte jimi pracovní plochu, sporák nebo stůl. Pro tyto účely se lépe hodí utěrky z mikrovlákna.

Měňte látkové utěrky co možná nejčastěji. Vyperte utěrky co nejdříve po použití. Pak nebudete muset řešit, jak vyprat staré skvrny.

Dejte je sušit na čerstvý vzduch a hned poté vyžehlete.

Jak odstranit skvrny z utěrek

Pokud již na utěrkách skvrny jsou a standardní praní jim nevrátilo jejich dřívější vzhled, existují několik způsobů, jak skvrny z utěrek odstranit. A to včetně starých mastných skvrn.

Namáčení

Pokud nejsou utěrky příliš zašpiněné, můžete začít namáčením. Univerzální nálev vytvoříte smícháním stolové lžíce soli s 1 litrem vody.

Bílé utěrky nechte v nálevu alespoň 90 minut. Pokud je třeba, můžete je namáčet i celou noc.

Vyvaření utěrek

Vyvaření je klasický způsob, jak odstranit z utěrek mastné skvrny. Použijte hrnec, ve kterém nevaříte. Přidejte prací prášek a bělidlo. Vyvářejte alespoň půl hodiny.

Existuje ještě varianta s rostlinným olejem. Když začne voda vřít, přidejte 2 polévkové lžíce bělícího prostředku, 2 lžíce oleje a 200 gramů pracího prášku. Když se ingredience rozpustí a smísí, sundejte hrnec z plotny a namočte utěrky do směsi. Namáčejte, dokud voda nevystydne a poté propláchněte.

Staré mastné skvrny

Mastné skvrny lze považovat za zastaralé, pokud jsou na látce více než týden. Je náročnější je vyprat, ale stále existují způsoby, jak tyto staré mastné skvrny odstranit.

Ošetřete skvrny roztokem kyseliny citronové a sody a nechte působit dvě hodiny. Pokračujte namáčením v teplé vodě s pracím práškem po dobu 30 minut, a poté již vyperte v pračce.

Rady na závěr

Udržet utěrky čisté není složité. Hlavně je často měňte.

Nejvhodnější jsou bílé utěrky z přírodních materiálů, protože je můžete v klidu prát s bělidlem a vyvářet beze strachu, že barva vybledne, nebo že barevný vzor obarví všechny utěrky.