Jak vrtat do skla. Naučte se ho vrtat tak, aby neprasklo

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Práce se sklem je vždy spíše pro odvážnější a hlavně zkušenější kutily, ale i do skla jde vrtat. I když se zdá být sklo na první pohled až příliš zranitelné, se správnými pomůckami a opatrným přístupem to můžete bez problémů zvládnout. Jak tedy vrtat do skla tak, aby neprasklo?

Vrták jako alfa a omega

K tomu, abyste mohli do skla vrtat, budete potřebovat diamantový vrták. Na vrták do betonu nebo železa, byť jakkoliv upravený, raději ihned zapomeňte. Na vrtání skla si zkrátka pořiďte vrták přímo určený pro vrtání do skla potažený diamantovým práškem.

Vrták do skla, který připomíná svým vzhledem spíše tvar jaderné hlavice, má zpravidla zabudovanou destičku z tvrdokovu a potažen je vrstvou diamantového prášku. Výsledek je, že s takovým vrtákem je možné vrtat do skla a současně jej s trochou opatrnosti nerozbít.

Příprava a vlastní vrtání

U vrtání do skla záleží ale také na samotné technice vrtání. Je totiž velice důležité vrtat sklo na co nejmenší otáčky tak, aby nedošlo k jeho poškození.

Před samotným vrtáním sklo vždy očistěte a odmastěte. Vrták po povrchu nesmí prokluzovat. K vrtání do skla můžete použít klasickou vrtačku nebo aku vrtačku. Sklo si vždy umístěte tak, aby bylo co nejvíce stabilní.

Při jeho upevňování nevyvíjejte zbytečně velkou sílu, to proto, aby vám sklo neprasklo ještě předtím, než do něj vůbec přiložíte vrták.

Sklo podložte nejlépe gumovou podložkou. Než začnete se samotným vrtáním, ujistěte se, že máte vypnutý příklep a otáčky snižte na co nejmenší úroveň. Jinak na samotné vrtačce až tolik nezáleží.

Špička na hrotu vrtáku, která je potažena diamantovým práškem, nasaďte na místo, do kterého hodláte vrtat. Při vrtání do skla pak držte vrtačku vždy v kolmé poloze ke sklu.

Každý nejistý pohyb zvyšuje pravděpodobnost poškození skla. Nespěchejte proto a snažte se o přesnost, vrtání klidně přerušte a pokračujte opět po chvíli.

Vrtání z obou stran

Pamatujte také na to, že dokonale vyvrtaný otvor ve skle vyžaduje vždy vrtání z obou stran, a to nejlépe tři centimetry od okraje.

Při vrtání do skla dodržujte i bezpečností pravidla, používejte nejen pogumované sklenářské rukavice, ale i ochranné brýle. Nepokoušejte se vrtat do speciálních typů skel jako je sklo bezpečnostní, takové vám totiž vždy popraská.