Jak vyrobit armovací třmínek. Ušetřete peníze při stavbě domu

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Armovací třmínek budete potřebovat vyrobit jak v základech, tak i ve věncích domu. Mnohdy se armovací třmínky musí vyrábět i do sloupů, překladů a dalších nosných částí domu, kde potřebujete udělat železobeton.

Výroba třmínku

Pokud potřebujete vyrobit armovací třmínek, tak musíte začít tím, že se podíváte do projektu svého domu. Tam by mělo být jasně zaznačeno, jak velký se musí udělat a hlavně i z jakého průměru armovacího roxoru. Většinou se třmínky vyrábí z roxorů o průměru 8 a 10 mm.

Armovací třmínky se nejčastěji vyrábí ve tvaru obdélníků nebo čtverců. Proto vždy musíte vědět délku všech stran dřív, než začnete třmínky vyrábět.

Pokud budete mít třmínek o rozměru například 10 x 18 centimetrů, tak je potřeba si vypočítat délku 10 + 10 + 18 + 18 + 10 centimetrů. Posledních deset centimetrů totiž slouží na ohyby při začátku a konci třmínku.

Na posledních deset centimetrů nikdy nezapomínejte nebo třmínek neuděláte. Deset centimetrů stačí přičítat při jakékoliv velikosti třmínku.

Jak vyrobit třmínek?

Armovací třmínek vyrobíte na ohýbačce roxorů, kterou si můžete s trochou šikovnosti vyrobit nebo si ji můžete za cca 1500 korun koupit.

Není to ztracená investice, protože ji po stavbě můžete prodat. Pokud nechcete investovat do ohýbačky na roxory, tak vám postačí i plná trubka, okolo které roxor ohnete.

Vezmete si rovný drát, který bude délkově odpovídat součtu z prvního odstavce. Jako první si ohnete prvních 5 centimetrů a potom stranu A.

Ohyb by měl vždy tvořit pravý úhel. Potom ohnete stranu B, pak zase A a B a nakonec posledních 5 centimetrů pro uzavření třmínku.

Třmínky se musí správně zadrátovat

Třmínky musíte k železům správně zadrátovat. Máte několik možností, některé jsou rychlejší a některé pomalejší. Pokud nebudete armovat velké množství, tak si plně vystačíte s kleštěmi a vázacím drátem, kdy drátek po drátku přitáhnete.

Jestliže toho budete dělat víc, tak se vyplatí vrátek, na který si koupíte drátek s oky na obou stranách. Poslední variantou je pak armovací pistole, která dokáže udělat až 30 úvazků za minutu.