Stavba gabionu svépomocí. Postavte si zahradní zeď nebo plot i bez firmy

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Gabionová zeď, ale třeba i plot, vyvýšený záhon, gril, stůl, lavice či jiná zahradní architektura dodá vaší zahradě moderní a nezaměnitelný vzhled. Zahradní stavbu gabionu navíc zvládnete i svépomocí. Pojďme si říct, jak při stavbě gabionové konstrukce postupovat.

Gabionová konstrukce

Gabionová konstrukce se stává stále oblíbenější nejen u moderních domů, ale také ve starých zástavbách a různě stylizovaných zahradách. Vypadá skvěle, vyniká dlouhou životností a samotná stavba je překvapivě rychlá a jednoduchá. Poradíme, jak postavit gabionovou konstrukci svépomocí.

Tato konstrukce má široké uplatnění. Můžete z ní postavit zeď, plotové sloupky, lavici, stůl, gril a mnoho dalších architektonických prvků, sloužících k předělu velkých ploch, vytvoření atypických květináčů, záhonů, altánů či pergol.

Stavba gabionu

Ačkoliv se může zdát stavba gabionu jako složitá, není tomu tak. Síť i potřebné doplňky seženete na internetu i v prodejnách stavebnin, hobby marketech nebo ve specializovaných prodejnách. Výhodou je, že se dá stavět v kteroukoli roční dobu.

Konstrukce je tvořena ze sítě, vytvarované nejčastěji do kvádru nebo krychle. Zručnější stavitelé si koupí jednotlivé dílce a vytvarují si je dle svých potřeb sami.

Velikost ok je zcela individuální. Nejčastěji se používá 10 x 10 nebo 10 x 5 centimetrů. Kombinovat se dají různě dle libosti. Velikost jednoho koše bývá obvykle 100 x 50 x 50 centimetrů. Ale záleží pouze na vás, jakou velikost pro svůj projekt zvolíte.

Jak postavit gabion?

Před stavbou upravte terén tak, aby byl rovný a dostatečně zpevněný. Při stavbách do výšky 180 cm stačí terén zarovnat a zhutnit. U vyšších staveb doporučujeme betonový podklad se železnou výztuhou.

Až budete mít základ hotový, položte dno gabionového koše a k němu přikládejte boční sítě. Ty spojíte postupným protáčením spirál. Pro zpevnění použijte dodaná ocelová táhla.

Propojenou síť můžete začít plnit kameny. Plňte tak, aby nevznikaly prázdné kapsy. Ty odstraňte tyčí nebo poklepem. Naplněný koš uzavřete horní částí sítě. Takto pokračujte u dalších košů.

Gabionovou konstrukci můžete nakonec osázet popínavými rostlinami, které vytvoří zajímavé zákoutí a dokážou i robustní konstrukci výrazně zjemnit.