Chutná vám švestková pálenka? Udělejte si vlastní ze zahrádky

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Pokud vám chutná švestková pálenka a míváte v sezóně na zahradě či někde jinde přístupné švestky, tak si z nich můžete vyrobit celkem snadno kvalitní švestkovou pálenku. Je to opravdu jednoduché a v podstatě na tom není ani co zkazit. Jak tedy začít?

Švestková pálenka

Švestkovou pálenku je nutné dělat vždy jen z kvalitního ovoce, které je zralé. Tady se v podstatě dá udělat hned ze začátku hlavní chyba na celé pálence, a to je špatné ovoce. Švestky nesmí být nedozrálé, nahnilé nebo plesnivé. Ideální švestka je taková, která sama upadne ze stromu.

Spadená švestka by se měla hned sebrat, zbavit pecky a dát do kvasu. Nejlepším řešením je tedy posbírat švestky každý den navečer, kdy je rovnou namačkáte do sudu. Sud by se měl naplnit do cca 3 dnů, takže je ideální pokud máte více stromů, ze kterých můžete ovoce brát současně.

Výroba kvasu ze švestek

Jaké sbírat ovoce už víte z předchozího odstavce. Je také potřeba připravit čisté sudy, ve kterých budete připravovat kvas a pak do něj během tří dnů nadrtit odpeckované švestky, které naplníte do zhruba 85 % objemu sudu.

Při přidávání švestek do sudu je můžete zlehka zatlačit, aby se se vytlačil vzduch, který není v kvasu žádoucí. Jakmile budete mít naplněno, tak sud uzavřete a necháte cca 8 týdnů kvasit.

Pamatujte i na to, že je potřeba už tak zhruba v 5. týdnu se dostatečně dopředu objednat se svým domácím kvasem do pěstitelské pálenice.

Jak udělat pálenku

Na domluvený termín v pálenici si následně s sebou vezmete váš švestkový kvas, dále peníze a čisté skleněné nádoby nebo sklenice, ve kterých si potom odvezete svůj výsledný produkt ve formě lahodné švestkové pálenky.

Jakmile přijedete domů, tak pálenku otevřete a necháte dva týdny odvětrávat. Teprve potom si užijete její správnou vyváženou chuť.

Pokud by byla slivovice zakalená, můžete ji nechat několik dní stát na slunci a ona se sama přirozeně dočistí.

Zdroj informací: autorský článek D. Labounka