Finská svíce: Jednoduchým trikem vytvoříte oheň bez přikládání

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Finská svíce najde mnoho využití na zahradě i v přírodě. Je to ve své podstatě jednoduchý trik, díky kterému získáte dobře hořící oheň, do kterého už nemusíte dále přikládat. Zapálení finské svíce je o hodně jednodušší než zapálení klasického ohně. Zajímá vás, co to vlastně ta finská svíce je? Pojďme se spolu podívat, jak si takový finský oheň založit.

Jak vyrobit finskou svíci

Finský oheň je v podstatě o obyčejný špalek dřeva, který pomocí jednoduchých řezů upravíme na finskou svíci. Nachystejte si špalek dřeva, který je alespoň z jedné strany rovně zařezaný.

Špalek si tedy postavíte rovnou stranou na zem. Následně si vezmete motorovou pilu a s její pomocí do špalku vyřežete kříž nebo šestiúhelník. Kolik řezů se však do špalku vejde, záleží na šířce a velikosti daného špalku.

Řez povedete vždy přímo dolů a motorovou pilu zastavíte zhruba v 80 procentech špalku, tak aby spodní část špalku zůstala nenarušena a držela nám špalek v kuse. Aby tedy dole zůstala pevná rostlá základna.

Z toho důvodu nikdy neprořežte špalek o více než 80 procent, finská svíce by se v takovém případě při hoření mohla velice rychle rozpadnout.

Jak založit finský oheň

Založit finský oheň můžete pomocí několika postupů. Finská svíce se dá zapálit třeba pomocí suché trávy, kterou nacpete do vnitřního vyřezaného prostoru a zapálíte. Pokud máte po ruce podpalovač, tak ho můžete zapálit a hodit do vyřezaného prostoru špalku.

Dá použít samozřejmě i tekutý podpalovač. Pokud je dřevo, ze kterého je finská svíce vyrobena pořádně suché, tak může k zapálení postačit třeba i smotaný papír. Někteří používají k zapálení špalku i na drobno nasekané třísky.

Ve chvíli, kdy se finská svíce pěkně rozhoří, tak bude udržovat plamen pořád vzhůru. Dokonalé hoření svíce je způsobeno ideálním nasáváním vzduchu přes spodní vyřezaný otvor. Díky stojatému špalku systém hoření ve své podstatě funguje jako dobře postavený komín, který má tah.

Doba hoření takovéto finské svíce může být u každého špalku jiná. Vždy totiž záleží na míře vysušení daného dřeva, a také pochopitelně na velikosti zvoleného špalku.