Jak skladovat pneumatiky. Nenechte je zbytečně trpět

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Skladovat pneumatiky je třeba správně proto, aby se neničila jejich kvalita. Při skladování pneumatik však dělá spousta motoristů velkou chybu a pneumatiky tak kvůli tomu poté zbytečně trpí. Málo jetá pneumatika vám může vydržet klidně i pět sezón, následně by se měla vyměnit bez ohledu na dezén i stav.

Správné skladování pneumatik

Základem je skladovat pneumatiky dokonale čisté. To platí zvláště při ukládání zimních pneumatik, které jezdí celou zimu v soli a chemických postřicích. Pneumatiky nebo celá kola po přezutí proto pořádně očistěte a nakonec pořádně opláchněte vodou.

Potom je nechte přirozeně usušit a můžete je skladovat na požadovaném místě. Na mytí pneumatik seženete přímo určené prostředky, které vám pomohou je vyčistit kompletně tak, že pneumatika bude vypadat jako nová a nebude po celou dobu uložení trpět vlivem soli nebo jiných chemikálií.

Jak skladovat pneumatiky

Je důležité skladovat pneumatiky tak, aby vám pneumatika nevisela pověšená za jedno místo nebo nestála pouze opřená v jednom bodě.

Největší chybu, kterou však můžete udělat, je naskládat pneumatiky naležato na sebe. Poslední z pneumatik se vám tak bude pořád deformovat pod váhou ostatních vrchních pneumatik.

Pneumatiky, které už nejsou úplně v kondici, jsou na to obzvláště háklivé a můžete tak výrazně snižovat jejich kvalitu. Ideální je skladovat pneumatiky nazuté na ráfcích.

To znamená, že je nejlepší mít k autu dvě sady kol, které před přezutím vždy necháte vyvážit a přehodíte je kus za kus.

Jak měnit pneumatiky

Pneumatiky je důležité prohazovat na zimní a letní období. Pokud nemáte na autě celoroční pneumatiky, tak si musíte hlídat data, kdy je povinné pneumatiky vyměnit.

Pneumatika by neměla být starší 5 let a neměla by mít sjetý dezén. U letních pneumatik by neměl být dezén menší než 1,6 mm a u zimních menší než 4 mm. Když si koupíte pneumatiku úplně novou, tak ta by měla mít 8 mm.