Jak vyprat péřovou bundu. A jak ji správně usušit i v domácím prostředí

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Péřová bunda patří k oblíbenému oblečení. Praní a sušení péřové bundy je však náročnější, protože se jedná o přírodní materiál. Je možné samozřejmě prát péřovou bundu v pračce i v domácích podmínkách, ale je přitom třeba dodržet určitý postup.

Jak prát péřovou bundu?

Jste vlastníkem péřové bundy a už jste mockrát přemýšleli o tom, že si ji sami vyperete? Pokud si na to netroufáte, stále je tu možnost ji zanést do profesionální čistírny a nechat ji vyprat tam. Při domácím praní byste měli dbát nejen na správné praní, ale i sušení péřové bundy, což není úplně jednoduché, ale dostaneme se k tomu na konci článku.

Pokud je však bunda jen trochu špinavá na několika místech, není zapotřebí ji dávat hned celou do pračky. Ušpiněné místo vyčistíte pomocí vlhkého hadříku a mýdla na praní.

Péřová bunda v pračce

Až budete péřovou bundu prát v pračce, tak velmi pečlivě zkontrolujte, aby v kapsách nezůstaly nějaké drobnosti. Pak zapněte zipy a druky.

Program je nutné volit co nejšetrnější, třeba na jemné prádlo. Některé pračky už jsou vybavené speciálním programem i na praní péřového oblečení. Rozhodně však nic neždímejte, program by měl končit mácháním a vypuštěním vody. Teplota vody je nejlépe ve výši 30 °C.

Zbytek práce za vás udělá pračka, nyní se však dostáváme k domácímu sušení, které má přece jen omezené možnosti oproti profesionální čistírně. Jak tedy doma vysušit péřovou bundu?

Sušení péřové bundy

Péřovou bundu je možné sušit na vzduchu i v sušičce. Po vyndání z pračky ji nejprve zlehka natřepte a poté položte na suchý ručník na sušák, a to v horizontální poloze.

Během sušení na vzduchu bundu pravidelně natřepávejte a otáčejte, aby peří zůstalo krásně nadýchané. Není vhodné bundu sušit na přímém slunci ani na topení, na což si dejte pozor. Peří by se totiž mohlo kvůli přesušení začít lámat.

Péřová bunda v sušičce

Při sušení péřové bundy v sušičce zvolte co nejnižší teplotu. Neměla by být opět stejně jako u praní vyšší než 30 °C. Aby peří zůstalo načechrané, dávají se do bubnu sušičky speciální míčky na sušení.

Po vysušení je třeba bundu ještě nechat vyvětrat na vzduchu a nedávat ji hned do skříně.