Pokud si domů pořídíte akumulační nádrž na teplou vodu, tak můžete výrazně ušetřit za topení. Akumulační nádrž dokáže akumulovat přebytečné teplo z tepelného čerpadla, kotle na tuhá paliva, solárních systémů, ale také dokáže sama ohřívat vodu.
Jak funguje akumulační nádrž
Akumulační nádrž se dá pořídit v několika velikostech, a to většinou od 500 litrů až po 5000 litrů.
Nádrž přijímá teplo z tepelného zdroje a uchovává ho na později. V podstatě se jedná o to, že pokud topíte třeba krbem, tak netopíte přímo do radiátorů, ale do akumulační nádrže, ze které se potom voda rozhání do radiátorů.
Při topení krbem totiž nedokážete využít teplo na maximum a spousta ho uniká pryč. Pokud máte akumulační nádrž, tak ji během topení vytopíte na určité stupně a potom z toho můžete čerpat teplou vodu na topení třeba další 3 dny. V praxi by to tedy znamenalo, že můžete topit jednou za 4 dny.
Kam umístit akumulační nádrž
Pokud budete teprve dům stavět, tak je dobré na umístění nádrže myslet předem. Přeci jen umístit v domě nádrž, která má objem 1000 litrů, není jednoduché a pokud se nevleze do technické místnosti, tak je to celkem problém.
Na nádrž se dá dobře využít například místo pod schody. Pokud nechcete, aby vám zabírala místo v domě, tak je možné umístit nádrž do suterénu.
Jestliže suterén nemáte, tak můžete pořídit i akumulační nádrž, která se dá zakopat do země. Okolní zemina bude fungovat jako perfektní izolant, takže se vám nádrž nebude tak rychle ochlazovat.
Vše nechte na odbornících
Kompletní zapojení celého systému topení s nádrží vždy nechte na odborníkovi. Je dobré přemýšlet o kompletním systému, kdy budete využívat topení na tuhá paliva společně se solární energií, která může pomoci s ohřevem vody.
Čím větší nádrž, která bude akumulovat teplo do vody, budete mít, tak tím déle vám vydrží teplá voda po vypnutí všech zdrojů tepla. O topení se pak už jen stará oběhové čerpadlo.