Jak vypláchnout soudek od piva. Zbavte ho dokonale všech nečistot

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Soudek od piva můžete nechat opět naplnit, ale nejdříve ho musíte dokonale vypláchnout. Řeč je o malém pětilitrovém soudku, který koupíte běžně v obchodech. Právě takový prázdný soudek si můžete nechat naplnit v místním malém pivovaru. Tento způsob prodeje se rozjíždí čím dál víc, protože si tak můžete doma dopřát točené pivo bez nutnosti mít výčepní systém. Soudek je potřeba před opětovným naplněním vypláchnout, jak na to?

Soudek vypláchněte co nejdříve

Vždy musíte vypláchnout soudek co nejdříve po jeho vyprázdnění. Vždy totiž na dně soudku zůstane trochu piva, které se vám nepodaří vytočit.

To by se mohlo postupem času začít kazit a nepříjemně zapáchat. Proto je potřeba ho co nejdříve vypláchnout a nechat pořádně vyschnout.

Před tím, než budete moci vypláchnout soudek, tak ho budete muset zbavit uzávěru z horní strany. Je tam taková černá guma, kterou je potřeba vyloupnout.

Pokud se vám to nebude dařit, tak skvěle poslouží šroubovák, pomocí kterého gumu vytáhnete.

Vypláchněte soudek pomocí octa a citronu

Většinou se budete snažit vypláchnout soudek pomocí vody, to je určitě správně a na místě. Někdy se vám však nepodaří zbavit soudek vůně od piva. Po otevření soudku ho naplňte cca do ½ teplou vodou a pořádně protřepte. Tento postup opakujte minimálně 3 krát za sebou.

Potom ho znovu naplňte teplou vodou a přidejte do ní 100 ml octa a trochu citronové šťávy. Nechte hodinku odstát a znovu protřepejte.

Následně dolijte soudek vodou až po horní okraj a nechte znovu hodinu odstát. Po uplynutí této doby vodu vylejte. A nakonec soudek vypláchněte a protřepte s menším množstvím vody.

Nezapomínejte nechat propláchnout i výčep

Při vyplachování soudku nezapomeňte na část, kterou teče pivo do sklenice. V momentě, kdy budete mít soudek naplněný, tak ho při jednom z vypouštění nechte vytéct přes toto zařízení.

Jakmile budete mít soudek pořádně vypláchnutý a nebude cítit pivem, tak ho nechte pořádně vykapat a vyschnout.