Jak bezpečně vykopat výkop? Použijte vzpěry nebo úhlové kopání

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Vykopat výkop je docela jednoduchá záležitost. Vždy však musíte postupovat nejen podle terénu, ve kterém výkop kopete, ale také podle jeho hloubky a šířky. Vykopat výkop na zahradě pro zahradní závlahu o šířce 40 cm do jednoho metru hloubky je ve většině případů jednoduché. V dobře rostlé zemině můžete jen tak bez vzpěr nebo úhlového kopání kopat takový výkop.

Proč je důležité vykopat výkop bezpečně?

Vykopat výkop bezpečně musíte hlavně kvůli riziku zavalení osob ve výkopu. Ne všechny zeminy jsou pevné a po vykopání nebo jiném jejich narušení může hrozit jejich zhroucení. Nejbezpečnější pro výkop je jílovitá zem, která sama o sobě drží velmi dobře.

V případě, že kopete výkop hlubší než jeden metr, tak by se vždy mělo použít úhlové kopání nebo odpovídající vzpěry do výkopu. Při kopání, ale i při práci ve výkopu by tam neměl nikdy být jen jeden člověk. Druhý člověk by měl vždy stát mimo výkop, aby mohl případně přivolat pomoc.

Jak vykopat výkop pod úhlem?

Vykopat výkop pod úhlem dá více práce, ale je to jeden z bezpečných způsobů kopání. Znamená to kopání pod úhlem cca 45 stupňů pravé i levé strany výkopu. Díky tomu zamezíte případnému sesunutí krajů výkopu do jeho prostřední pracovní části.

Nikdy nemusíte chodit a úhel měřit. Držet úhel 45 stupňů můžete plus minus od oka. Tato metoda je bezpečná, ale hodně pracná a vykopete minimálně jednou tolik zeminy navíc.

Použít můžete i vzpěry do výkopu, které jsou také bezpečné

Pokud chcete vykopat výkop tak, aby se kopalo co nejméně zeminy, tak použijte vzpěry. Můžete si půjčit profesionální vzpěry do výkopu, které mají po obou stranách velké desky, které jsou proti sobě rozepřené pomocí závitové tyče. Vzpěru posadíte do výkopu a pomocí závitové tyče budete vzpěru rozpírat, dokud se pořádně nezapře do stran výkopu.

Pokud budete chtít ušetřit, tak stejně dobře poslouží i dřevěné podlážky, které rozepřete pomocí přesně uřezaných hranolů. Vzpěry nemusí být úplně napasované na stěnách. Jde o to, aby plocha zachytila případnou uvolněnou zeminu a člověk zůstal v prostřední části bez újmy na zdraví.

Přidejte si kreativní články na domovskou stránku Seznam.cz