Jak vyčistit rezavý šroub. Vyzkoušejte jednoduchý zlepšovák

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Potřebujete vyčistit rezavý šroub? Není to vůbec nic složitého. Pokud už máte někde na závitu rezavé místo, tak se rozhodně šroub nesnažte už nikam zašroubovat, protože by mohlo dojít k zakousnutí závitu a pak už šroub nepovolíte a budete ho muset složitě odvrtávat.

Jak vyčistit rezavé šrouby

Vyčistit šrouby můžete na několik způsobů. Tím nejběžnějším je mechanické čistění. Znamená to položit si šroub vodorovně a pomocí ocelového kartáče a jeho štětinek vyčistit každý záhyb závitu kolem celého šroubu. Odstranění rzi musí být opravdu dokonalé.

Jakmile závit šroubu vyčistíte, tak je ideální ho ponořit ještě na pár minut do odrezovače a pak nechat cca hodinu působit. Po hodině znovu pomocí ocelového kartáče závit vyčistíte a poté kompletně nastříkáte pomocí oleje ve spreji či použijete jiné vhodné mazivo, kterým může být třeba vazelína.

Vyzkoušejte zlepšovák

Pokud nemáte doma kartáč, který má ocelové štětiny, tak potom bude potřeba vyčistit rezavý šroub buďto použitím odrezovače, kdy ho budete muset nechat namáčet několik hodin a teprve potom budete moci šroub vytáhnout a použít, nebo existuje levnější varianta.

V případě, že nechcete kvůli pár šroubkům pořizovat odrezovač, tak máme pro vás jeden levný zlepšovák. K čištění šroubů můžete použít celkem běžný nápoj jménem cola.

Rezavý šroub poté stačí kompletně ponořit do coly a nechat cca 24 hodin působit. Cola dokáže závit šroubu opravdu pěkně vyčistit a po odmočení vytáhnete šroub pěkně čistý.

Na co nezapomenout?

Pokud to není nutné, tak už do starších děr nevracejte rezavé šrouby. Minimálně je očistěte a namažte. Pokud však máte možnost, tak je ideální šrouby vyměnit za nerezové šrouby.

U nerezových šroubů je však třeba dávat si pozor na to, aby byl závit pořádně namazaný před jeho dotahováním. Nerez se totiž může zakousnout a pak už jde jen těžko povolit. Když závit namažete pomocí mazutu, tak máte velkou pravděpodobnost, že ho příště bez problémů povolíte.