Jak seřídit plastové dveře? Pomocí návodu to zvládnete svépomocí

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Máte plastové dveře a už vám doma nechodí jako dříve? Může to být vlivem pracování plastového materiálu nebo jen špatně dotaženým pantem. Každopádně pro dveře není nikdy dobře, pokud nechodí, jak mají, protože může docházet k opotřebovávání materiálu na nevhodném místě. A jak tedy seřídit plastové dveře? Přečtěte si náš jednoduchý návod.

Seřízení plastových dveří – návod

Důvodů, proč plastové dveře seřídit, je hned několik. Může to být již zmíněné opotřebovávání materiálu na nevhodném místě, ale také například zbytečná netěsnost dveří, kdy pak zbytečně protopíte více, než je potřeba.

Dalším důvodem, proč seřídit plastové dveře, je to, že se vám po otevření mohou zavírat. Dobře seřízené dveře musí zůstat vždy ve stejné poloze, jak je otevřete. Jestli dveře potřebují seřídit, se můžete dozvědět podle vodní váhy, kdy dveře musí být dokonale vyrovnané.

Jak seřídit plastové dveře?

Když se podíváte na panty dveří, které jsou přímo přimontovány v rámu dveří, tak tam většinou najdete krytku, kterou lze jednoduše oddělat. Jakmile krytku odděláte, tak odhalíte šroub, který je nejčastěji na imbusový klíč.

Pomocí otáčení šroubu budete dveře seřizovat. Plastové dveře jsou většinou zavěšeny na třech pantech, proto je potřeba při seřizování pracovat se všemi panty, aby nedošlo ke zkřížení dveří a následnému špatnému dovírání.

Ve většině případů jste schopni na pantech dorovnat cca 1 centimetr.

Dobré rady na závěr

Při seřizování plastových dveří je nemějte zavřené nebo zamčené. Při otočení šroubu o kousek je dobré vždy znovu zkusit dveře zavřít a přesvědčit se, zda je potřeba se seřizováním pokračovat. I malé pootočení může celou situaci zavěšených dveří změnit.

Jestliže seřizování na pantech nepomohlo, tak můžete vyzkoušet panty převrtat do jiné úrovně a dveře tak znovu usadit. Je však potřeba panty usadit znovu opravdu přesně.

V případě, že potřebujete dveře zvednout z důvodu, že se vám třeba zvedla podlaha, tak je můžete zkusit vysadit a podložit pomocí podložek, které půjdou nasadit na čep pantu.