Máte mšice na zahradě? Zbavte se jich jednoduše i bez chemie

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Mšice jsou vůbec jedním z nejčastějších škůdců na zahradách. Při nálezu mšic na rostlinách mnoho zahradníků sáhne po chemických prostředcích, aby se jich zbavili. Avšak existují i mnohem šetrnější a přírodnější způsoby, jak se mšic zbavit. V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak mšice z vaší zahrady eliminovat, aniž byste museli použít agresivní chemii.

Mšice na zahradě

Když už se mšice na vaši zahradu dostanou, existují i domácí a přírodní způsoby, jak mšice eliminovat. Používáním těchto metod můžete účinně a šetrně chránit svou zahradu před mšicemi bez nutnosti použití chemických prostředků.

Prevence, podpora přirozených predátorů a domácí prostředky mohou vést k harmonické a zdravé zahradě, která bude prosperovat bez chemických látek.

Prevence proti mšicím

Udržování zdravých a silných rostlin je jedním z nejlepších způsobů, jak předejít výskytu mšic. Rostliny oslabené nedostatkem živin nebo vody jsou mnohem náchylnější k napadení škůdci.

V rámci prevence proti mšicím pravidelně kontrolujte rostliny a odstraňujte poškozené části, které by mohly přilákat mšice.

Udržujte také zahradu čistou od spadaného listí a jiných zbytků, které by mohly sloužit jako úkryt pro mšice. Zalévejte a hnojte rostliny dle jejich potřeb, aby byly silné a odolné vůči škůdcům.

Predátoři mšic

V rámci svého boje proti mšicím využijte přirozené predátory mšic. Příroda totiž sama nám nabízí účinné pomocníky v boji proti mšicím.

Mezi tyto přirozené nepřátele mšic patří slunéčka, larvy pestřenek nebo dravé vosy. Tito predátoři mšic mohou pomoci udržovat jejich populaci pod kontrolou.

Jak podpořit predátory mšic?

Pěstujte rostliny, které přitahují predátory mšic, jako jsou aksamitky, kopretiny, nebo měsíčnice. Nastavte na zahradě hmyzí hotely, které poskytnou úkryt a místo k rozmnožování predátorům.

Omezte také používání chemických pesticidů, které by mohly zabíjet i užitečné predátory.

Domácí prostředky proti mšicím

Mezi účinné domácí prostředky proti mšicím patří následující možnosti.

Mýdlová voda

Smíchejte několik kapek jemného mýdla s vodou a nastříkejte směs na rostliny postižené mšicemi.

Mýdlo pomáhá narušit ochranný povrch mšic a způsobuje jejich dehydrataci a smrt. Opláchněte rostliny vodou po několika hodinách, aby nedošlo k poškození.

Pepřový, česnekový nebo cibulový sprej

Tyto spreje působí jako odpuzovače mšic a zároveň mohou mít negativní vliv na jejich metabolismus.

Pro přípravu spreje rozmixujte pepř, česnek nebo cibuli s vodou a nechte směs odstát přes noc. Poté směs přeceďte a aplikujte na rostliny.

Olejový sprej

Smíchejte rostlinný olej (jako například slunečnicový) s vodou a nastříkejte na postižené rostliny.

Olejový sprej ztěžuje mšicím dýchání, čímž je usmrcuje. Aplikujte opatrně a předem otestujte na malé části rostliny, aby nedošlo k poškození.