Jak správně spojit beton. Neudělejte chybu začátečníků

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Někdy se stane, že je potřeba spojit beton při dobetonovávání nové plochy. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat v určitých místech beton vyřezat a potom zase vylít. Beton je však potřeba vždy správně spojit, protože jinak by vám mohl praskat. Jak to udělat bez chyb?

Spojení starého betonu s novým

Pokud budete potřebovat spojit beton v drážce, to znamená, že třeba rozřežete betonový nájezd, kde vedl výkop, tak musíte začít už na dně výkopu. Beton totiž musí mít kvalitní a pevné podloží.

Z výše popsaného důvodu je proto potřeba terén po dokončení prací ve výkopu dostatečně zhutnit. Nebojte se k tomu použít těžkou hutnící techniku.

V případě, že máte ve výkopu kanalizaci nebo jiné rozvody, tak je prvně ochraňte pomocí písku a jemného kamínku, teprve potom přistupte k házení zeminy a použití hutnící techniky.

Podklad je potřeba mít správně připravený pod každou betonovou plochou. Jestliže podklad pod beton neuděláte dobře a časem by sedl, tak vám může beton i prasknout. Začátečníci tohle někdy podceňují, proto k tomuto kroku přistupujte zodpovědně.

Jak spojit beton?

Dále se dostáváme k tomu, jak spojit starý beton s novým. Začnete tak, že do starého betonu vydlabete drážky po cca 40 centimetrech a ideálně budete střídat levou a pravou stranu. Pokud spojujete jen z jedné strany, tak můžete dělat spojovací drážky i po 50 centimetrech.

Do drážek pak zavedete betonářskou ocel o průměru alespoň 10 mm, kterou do nového betonu zakroutíte do tvaru L. To je důležité proto, aby betonářská ocel v novém betonu více držela. Ocel je potřeba před betonáží pořádně přichytit.

Použití kari sítě

Další možností je využití betonářských kari sítí, které budete muset zadlabat do původního betonu minimálně tak, aby se kari síť dala přelít alespoň 2 centimetry betonu.

Tyto spoje bývají pevnější, ale používají se u více zátěžových a větších ploch.

Rady na závěr

Před betonáží je potřeba starý beton pořádně navlhčit, aby mohlo dojít k ideálnímu spojení nového a starého betonu. Nezapomínejte také na správné vibrování betonu.