Zahradní ohniště můžete vyrobit z čehokoliv. Využijte domácí přebytky

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Zahradní ohniště můžete vyrobit kdekoliv a jednoduše. Stačí se kolikrát zamyslet nad tím, co máte doma a využít přebytky, které jsou třeba určené k vyhození. Vždy musíte dodržet pár zásad pro správné hoření ohniště.

Zahradní ohniště stavěné

Pokud chcete mít zahradní ohniště na stabilním místě, tak si ho můžete postavit například z cihel nebo kamenů. Jestliže chcete, aby vám zahradní ohniště dobře hořelo, tak bude důležité, aby mělo rošt a správný přísun vzduchu, který by měl být pod roštem.

Pokud zamezíte přísunu vzduchu, tak vám oheň nebude tak dobře hořet. V podstatě tedy můžete postavit základnu z cihel do výšky cca 25 centimetrů, kde vynecháte v jednom místě kousek, aby vzduch mohl správně proudit a dal se vybírat popel. Potom vložíte rošt a dostavíte ohniště do požadované výšky.

Zahradní ohniště může být i mobilní

Jestliže nemáte určené místo, kde by mohlo ohniště stát a ničemu by nezavazelo, tak je dobré si ho udělat mobilní. Můžete například uříznout dno plechového sudu, které pak můžete používat jako přenosné ohniště.

Stejně tak si můžete postavit ohniště z cihel na pojízdné železné desce. Mobilní zahradní ohniště můžete vyrobit i ze zbytku kari sítí, kdy budete potřebovat pevnou základnu, která vám bude chytat popel. Boky ohniště pak můžete udělat z kari sítí, díky kterým bude mít oheň dostatečný přísun vzduchu.

Ohniště může být i betonové

Pokud si chcete ohniště vyrobit na míru, tak ho můžete udělat i betonové. Tady bude stačit mít správnou formu, například starou plastovou káď nebo dřevěnou bednu, která bude sloužit jako forma pro beton.

Vnitřek ohniště pak musíte vytvořit z materiálů, který budete schopni z betonu vytáhnout. Můžete tak použít plastový kbelík, který vytvoří v betonu místo pro padání popela. Stejně tak můžete ohniště v betonu vytvořit pomocí polystyrenu, který potom z betonu jednoduše vyškrabete. Jde o to, že beton bude tvořit venkovní ohraničení ohniště.