Špatně tekoucí sprcha? Jak opravit sprchu i bez instalatéra

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Sprchová hlavice může čas od času začít zlobit způsobem, že přestane správně téct. Na vině může být několik příčin. Nejčastěji je to však vodní kámen, špatné těsnění nebo těsnění kolem hlavice. Ve všech případech si snadno poradíte i bez odborného instalatéra.

Oprava sprchové hlavice

Jak již bylo napsáno, k nutné opravě sprchy může dojít z několika příčin.

Nyní se podíváme na to, jak si poradit v případech, kdy sprcha špatně teče, nebo naopak, když nám sprchová hlavice protéká.

Sprchová hlavice špatně teče

Pokud sprchová hlavice špatně teče, tak nejčastější příčinou je vodní kámen, který dokáže zacpat jednotlivé trysky sprchové hlavice nebo její přítok obecně.

Pokud se podíváte přímo na sprchovou hlavici a uvidíte tam bílé mapy, tak se jedná jednoznačně o vodní kámen. Vodní kámen odstraníte pomocí octu. Znamená to sprchovou hlavici rozšroubovat a vytáhnout z ní těsnění, které by mohl ocet poškodit.

Pak sprchovou hlavici ponoříte do nádobky s octem tak, aby byla celá její část zarostlá vodním kamenem ponořená. Po cca hodině ji můžete vytáhnout a znovu namontovat.

Sprchová hlavice protéká

Pokud sprchová hlavice začne protékat u hadice, tak je na vině těsnění mezi hadicí a sprchovou hlavicí. Takové těsnění můžete koupit nové. Stačí povolit závit mezi hadicí a sprchovou hlavicí a vyměnit gumové kolečko s dírou uprostřed.

Pokud chcete šetřit vodou, tak můžete nové těsnění koupit s co nejmenší dírou. Těsnění potom dokáže snižovat průtok a vy tak při sprchování vypustíte méně vody.

Jakmile nasadíte nové těsnění, tak je potřeba závit pořádně dotáhnout, aby se gumové kolečko přimáčklo a správně těsnilo.

Výměna sprchové hadice

Někdy se může stát, že vám nebude téct jen sprchová hlavice, ale i hadice. Vlivem různého kroucení hadice při sprchování totiž může dojít k prasknutí hadice, která je většinou uvnitř gumová. V takovém případě ztratíte tlak vody a ta vám může stříkat všude kolem.

Pokud vám sprchová hadice praskne, tak se ji nesnažte opravovat, ale rovnou ji vyměňte. Nikdy se vám ji totiž nepodaří zatěsnit tak, aby nikde neprotékala.

Následně budete jen zbytečně vypouštět vodu bokem při sprchování. Při výběru nové hadice si dejte zejména pozor na výběr vhodné délky, kterou ke svému sprchovému koutu potřebujete.