Krtek na zahradě. Jak ho vyhnat z pozemku a zbavit se krtinců

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Krtek může potrápit nejednoho zahrádkáře, který se například na svém pozemku snaží o pěknou travnatou plochu. Rozhrabaný pozemek trápí i hodně pěstitelů, kterým krtek zbytečně podrývá a ničí úrodu. Nemusíte se ale ničeho obávat, existuje mnoho způsobů, jak krtka ze zahrady vyhnat.

Odpuzovač krtků

Pokud se krtek a jeho krtince objevují na zahradě čím dál častěji, tak můžete využít některý z komerčních odpuzovačů krtků. Takový odpuzovač krtků většinou stačí zabodnout do země v blízkosti jeho výskytu. Odpuzovač vydává pro krtka nepříjemný signál a krtek se poté takovému místu snaží vyhnout.

Při výběru vhodného odpuzovače krtků se musíte dívat hlavně na jeho dosah. Dosah je většinou udávaný v poloměru kružnice. Pokud by se vám nedařilo najít dostatečně silný odpuzovač na váš pozemek, tak jich budete muset použít více naráz, tak aby byla pokryta celá plocha pozemku.

Chycení krtka při činu

Pokud nechcete utrácet za odpuzovač krtků, můžete si vysledovat čas, kdy je krtek aktivní a pokusit se ho ulovit. Ano, opravdu to jde. Krtek totiž většinou hrabe zhruba ve stejnou denní dobu.

Základem je tedy zjistit tuto dobu a následně si na něj počkat. Jakmile se začne v některém místě zahrady zvedat zemina, tak postačí obyčejná motyčka, kterou krtka podeberete a vyhodíte ven.

Potom už ho postačí pouze odnést o pár stovek metrů dál od vaší zahrady a budete mít klid.

Další možnosti

Pokud máte problém s krtkem na zahradě a nechcete kupovat odpuzovač krtků, ani sledovat kdy zrovna hrabe, tak existuje ještě jedna efektivní možnost. Krtka můžete ze zahrady vyhnat pomocí zahradní hadice.

Jeden z jeho krtinců rozhrabete a najdete prostřední díru. Do díry strčíte zahradní hadici a pustíte vodu. Pomocí tekoucí vody zaplavíte jeho cestičky a pravděpodobně tak vyženete i některou z děr krtka ven. Potom už ho stačí odchytit a zase ho přepravit o pár stovek metrů dál.

Krtka na zahradě se můžete zbavit i pomocí vysázení rostlin, které krtkovi nevoní. Jednou z nich je například česnek.