Jak vyrobit přírodní čistící prostředky. Už nebudete chtít kupované

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Vytvoření vlastních přírodních čistících prostředků do domácnosti je jednoduché a levné. Můžete si vyrobit šetrné čistící prostředky pro různé účely pomocí běžných přísad, které již máte doma. Stačí využít vaši kreativitu a snadno se tak můžete vyhnout agresivním chemickým látkám.

Přírodní čistící prostředky do domácnosti

Chcete mít čistý a uklizený domov, ale nechcete kvůli tomu používat agresivní chemické látky? Máme pro vás skvělé řešení! V dnešním článku vám představíme jednoduchý návod na výrobu přírodních čistících prostředků z běžných ingrediencí, které najdete téměř v každé domácnosti.

Pusťte se do úklidu s přírodou a uvidíte, jak efektivní a šetrné mohou být tyto domácí prostředky.

Úklid s octem a sodou

Ocet a soda – tři slova, která mohou zázraky udělat s vaším domem. Ocet je skvělým pomocníkem při odstraňování nežádoucích zápachů, odmaštění a dezinfekci. Stačí smíchat vodu s octem v poměru 1:1 a tímto roztokem otírat různé povrchy ve vašem domě.

Sodou zase dosáhnete dokonalého vyčištění sporáku, lednice či dřezu. Jen posypete sodou po zaschlých nečistotách, necháte působit a poté setřete vlhkým hadříkem.

Dalším skvělým trikem je použití octa a sody na zácpu v odpadu. Nalijte sklenici octa do odpadu, poté dvě sklenice horké vody a na závěr přisypte sodu. Tímto způsobem se zbavíte zácpy bez použití chemických čistidel, která by mohla škodit životnímu prostředí.

Citrusová síla

Voněly byste si rády svůj domov přírodními a příjemnými vůněmi? Použijte na to citrusy! Pomeranče, citrony či grep mohou být skvělým prostředkem na čištění a provonění různých povrchů. Stačí si nakrájet citron na poloviny, ponořit je do soli a otírat s nimi studenou troubu nebo různé nábytek. Citronová kůra také skvěle provoní různé odvzdušňovače nebo odkapávače vody.

Máte mastnou troubu? Místo agresivních čistících prostředků si zkuste nechat působit citronový šťávu na mastné skvrny. Poté jen vyleštěte hadříkem a trouba se bude lesknout jako nová. Citronovou šťávou také snadno odstraníte vápenaté usazeniny na vodovodním kameni nebo různých površích ve vaší domácnosti.

Éterické oleje pro příjemný zážitek

Na závěr vám představíme ještě jedno jednoduché a úžasné čistící prostředek – éterické oleje. Tyto oleje vytvářejí příjemné a přírodní vůně ve vašem domě a zároveň mají antiseptické účinky.

Stačí přidat pár kapek oblíbeného éterického oleje do automatických osvěžovačů na záchod, do vody při drcení odpadů nebo do odvzdušňovače. Vaše domácnost tak bude vonět příjemně a zároveň bude čistá a dezinfikovaná.

Éterické oleje můžete samozřejmě také používat jako přísadu do výše zmíněných čistících prostředků s octem a sodou. Vytvoříte tak účinný a voňavý mix pro dokonalý úklid vaší domácnosti.

Udělejte si čas na domácí úklid a využijte tyto jednoduché a šetrné přírodní čistící prostředky. Vaše domácnost bude nejen čistá, ale také vonící a přátelská k přírodě. Pusťte se do díla a uvidíte, jak příjemné a efektivní mohou být tyto domácí prostředky v boji proti nečistotám!