Jak namíchat beton. Není to složité, betonovat zvládnete snadno

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Pokud si neumíte namíchat beton, ale přesto plánujete doma například nějaký zahradní projekt, tak jste tu správně. Poradíme vám, jak namíchat beton svépomocí, co k tomu bude všechno potřeba a jak správně při betonování postupovat.

Domácí míchání betonu – co je k tomu potřeba

Pokud si potřebujete namíchat beton jen v malém množství, tak postačí jako nádoba pro míchání stavební kolečka nebo větší kbelík. Pro přípravu betonu tedy budete primárně potřebovat nádobu, ve které ho budete míchat.

Dále budete potřebovat vrtačku s nástavcem pro míchání nebo zednickou lžíci, dále vodu, cement a písek. Před samotným mícháním betonu si dobře rozmyslete, kolik betonu budete potřebovat. Pokud budete potřebovat větší množství, například objem 3 a více stavebních koleček, tak už se určitě vyplatí využít stavební míchačka.

Jak správně namíchat beton?

Samotné míchaní betonu je opravdu velice jednoduché, ať už máte zvolený jakýkoliv způsob míchání, vždy přidejte do nádoby nebo stavební míchačky trochu vody. Potom budete přidávat postupně cement a písek, a to v poměru 1:3.

Kolik přidat do betonu vody poznáte podle jeho hustoty. Každý si potřebuje namíchat beton jinak. Vždy záleží na tom, co budete betonovat. Pokud potřebujete betonovou směs hodně řídkou, tak přidáte více vody.

Nezapomeňte vždy každé nářadí, které použijete při betonování, pořádně umýt. To obzvláště platí pro stavební míchačku nebo jinou nádobu, ve které budete beton míchat. Pokud budete betonovou směs převážet ve stavebních kolečkách, tak je vždy po práci důkladně vymyjte vodou.

Betonování větší plochy

Pokud se chystáte na betonování větší plochy, tak si určitě domluvte více lidí. Nezapomínejte také na správný podklad pod beton. Pokud se bude například jednat o základovou desku, tak nesmíte zapomenout ani na výztuž betonu.

Pokud budete betonovat základ na delší plot, tak je vždy lepší do základu přidat betonářskou ocel, která několikanásobně zvětší pevnost betonu.

Pokud nemáte doma dostatek místa nebo například nevlastníte stavební míchačku, můžete si namíchat beton i z koupené betonové směsi, kterou pořídíte v každých stavebninách. Tu jen vysypete do nádoby a přidáte vodu.

Zdroj informací: autorský článek D. Labounka