Zatočte s plísní ve skleníku i bez agresivní chemie. Fígl se skořicí a hřebíčkem ji zničí jednou provždy

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

V případě, že máte skleník, dobře víte, jaký problém zde nastává s plísněmi, které se objevují na listech okurek, rajčat i dalších rostlin. Houbové choroby se mohou objevit na různých druzích zeleniny a mohou následně způsobit velké škody na úrodě. Ale nezoufejte. Máme pro vás trik se hřebíčkem a skořicí, pomocí kterého se plísně ve skleníku snadno zbavíte i bez agresivní chemie.

Proč hřebíček a skořice?

Tato aromatická koření nejsou jen lahodná součást mnoha jídel, ale také se ukázala jako skvělý způsob boje proti plísni. Vytvářejí na povrchu listů ochrannou vrstvu, která zabraňuje pronikání spor hub dovnitř.

Plíseň ve skleníku nemusí být noční můrou. S trochou předvídavosti a s pomocí hřebíčku a skořice lze tuto nepříjemnou chorobu rostlin účinně potlačit. To však není všechno. Kromě svých antifungálních vlastností skořice a hřebíček navíc odpuzují škůdce a dodávají rostlinám důležité živiny.

Jak vyrobit a použít výluh z hřebíčku a skořice

Výroba tohoto domácího fungicidu je velmi snadná. Stačí smíchat 15 gramů mletého hřebíčku a skořice s litrem vody, nechat směs několik hodin louhovat a pak ji procedit.

Tento výluh se aplikuje na rostliny postřikem, nejlépe ještě předtím, než se plíseň objeví, jako preventivní opatření. Postřik by měl být opakován každých 10 až 15 dní, ale v teplém a vlhkém počasí je lepší zkrátit interval zhruba na týden.

Výluh lze skladovat na chladném místě a použít ho i později, pokud je třeba. A co je nejlepší na tomto přírodním řešení? Výluh z hřebíčku a skořice je zcela bezpečný pro vás, vaše domácí zvířata i životní prostředí.

Prevence je klíčem k úspěchu

Přestože je výluh z hřebíčku a skořice velmi účinný, nejlepší strategií je vždy prevence. Plíseň se ráda usazuje tam, kde je teplo a vlhko, což jsou ideální podmínky pro skleníky, pokud se pravidelně nevětrají.

Zasadit odolné odrůdy, udržovat dostatečný odstup mezi rostlinami, odstraňovat plevel a zvlhčovat půdu opatrně, tak aby nedošlo k zvlhčení listů, jsou základní strategie, které by měl každý zahradník dodržovat.