Zapečte si buřty s pivem. Už je nebudete chtít doma dělat jinak

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Buřty s pivem obsahují u nás dvě oblíbené suroviny, které mnozí milujeme i jednotlivě. Ale co když je spojíme a vytvoříme něco nového a neodolatelně chutného? Zapečené buřty s pivem jsou chutným nápadem pro rychlý oběd či pohodovou večeři s rodinou. Zkuste je a už nikdy je nebudete chtít doma dělat jinak.

Příprava surovin

Příprava tohoto originálního jídla vyžaduje několik klíčových ingrediencí. Nejprve budete potřebovat šest kusů kvalitních buřtů. Kvalita buřtů je zásadní pro celkový výsledek pokrmu. Buřty nakupte ideálně od ověřeného místního dodavatele.

Dále budete potřebovat 500 ml tmavého piva. Tmavé pivo dodá pokrmu bohatou chuť a vytvoří dokonalý kontrast k chuti buřtů. Výběr piva je na vás – klidně si můžete dovolit experimentovat s různými značkami a druhy, ale mělo by jít vždy o pivo tmavé. Nachystejte si také dva stroužky česneku, jednu velkou cibuli, lžičku soli, půl lžičky pepře a jednu lžičku papriky i majoránky.

Zapečené buřty s pivem

Začněte tím, že si předehřejete troubu na 180 stupňů. Buřty důkladně omyjte, osušte a položte do pekáčku. Zatímco buřty odpočívají, můžete se pustit do přípravy dalších ingrediencí.

Česnek oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Stejně tak oloupejte cibuli a nakrájejte ji na půlměsíčky. Tyto ingredience rozmístěte mezi buřty v pekáčku. Rozložení cibule a česneku mezi buřty zajišťuje, že jejich chutě proniknou do buřt během pečení, čímž pokrmu dodají další vrstvu chuti.

Buřty následně posypejte solí, pepřem, paprikou a majoránkou. Tato kombinace koření dodá pokrmu typickou českou chuť, kterou tak dobře známe.

Nakonec celý obsah pekáčku zalijte pivem. Pokud je pivo příliš hořké, můžete přidat lžičku medu, který zmírní hořkost a přidá pokrmu jemnou sladkost. Pivo a med společně vytvoří dokonalou kombinaci chutí, která je zároveň sladká, hořká a plná.

Pekáč následně zakryjte alobalem nebo pokličkou. Buřty poté pečte zhruba 40 minut. Poté pokličku odstraňte a pečte dalších 20 minut bez ní. Tento krok zajišťuje, že se na buřtech vytvoří krásná křupavá kůrčička, která dodá pokrmu texturu a ještě více chutí.

Co k buřtům za přílohu?

Zapečené buřty s pivem jsou samo o sobě chutným a sytým jídlem. Pokud však chcete tento pokrm oživit a doplnit, nabízí se několik možností pro přílohy.

Čerstvé pečivo

Buřty s pivem a čerstvým pečivem tvoří vynikající kombinaci. Chléb nebo rohlíky skvěle nasají omáčku z buřtů a piva, což umocní celkovou chuť pokrmu. V případě, že preferujete zdravější variantu, zvolte celozrnné nebo žitné pečivo.

Hranolky nebo pečené brambory

Další skvělou přílohou k buřtům s pivem jsou hranolky nebo pečené brambory. Hranolky dodají pokrmu krásnou křupavou texturu. Pečené brambory jsou zase méně kalorické a lze je dochutit různými bylinkami pro další rozšíření chutě.

Zeleninový salát

Pro lehčí a svěžejší variantu doporučujeme podávat zapečené buřty s pivem s čerstvým zeleninovým salátem. Můžete použít ledový salát, rajčata, okurky nebo cokoli jiného, co máte rádi. Zeleninový salát přidá pokrmu svěžest a pomůže vyvážit bohatou a sytou chuť buřtů.

Kyselá zelenina

Kyselá zelenina jako okurky nebo kysané zelí jsou také skvělou přílohou k tomuto pokrmu. Kyselost zeleniny skvěle kontrastuje s bohatou chutí buřtů a piva a dodá pokrmu další vrstvu chutě.