Vyčistit starou minci dá fušku. Vyzkoušejte jednodušší způsob

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Chcete vyčistit starou minci, která má pro vás nějakou cenu? Způsobů existuje opravdu mnoho. Vždy však záleží, jakým způsobem je mince znečištěná. Pokud se chcete vyhnout pracnému mechanickému čištění mince, tak vyzkoušejte špínu rozpustit.

Jak vyčistit starou minci?

Minci můžete čistit mnoha způsoby. Pokud se rozhodnete vyčistit starou minci mechanicky, tak k tomu skvěle poslouží například starší zubní kartáček.

Minci si před čištěním ponořte do jarové vody, která špínu trochu rozpustí. Mějte ji ponořenou minimálně dvě hodiny.

Po vylovení se snažte co nejrychleji narušit špínu kartáčkem pomocí krouživého pohybu.

Pokud máte doma prášek na praní, který není tekutý, tak použijte jeho zrnka přímo na minci a stále pokračujte v kroužení kartáčkem po minci. Po dokončení čištění minci vždy řádně opláchněte vodou.

Čištění mincí ultrazvukem

Asi nejjednodušeji můžete vyčistit starou minci pomocí ultrazvukového čističe, který dokáže odstranit nečistoty z každého záhybu během pár vteřin pomocí vibrací.

Tento ultrazvukový čistič je také bezpečný pro čištění šperků nebo jiných drahých předmětů, které se mohou ponořit do vody mimo hodinek.

Jelikož jsou mince z tvrdého materiálu, tak váš ultrazvukový čistič nastavte na co největší vibrace a nechte čistit minimálně 10 minut. Po vytažení už bude stačit jen minci nechat uschnout.

Čištění mincí octem

Pokud máte doma znečištěnou minci, tak pomoci mohou i běžné suroviny jako je například ocet nebo kyselina citronová.

Postup je velmi jednoduchý, postačí do hrnečku nalít ocet nebo kyselinu citronovou s jednou lžičkou soli a hodit do něj minci. V tomto roztoku nechte minci přes noc. Ráno ji jen vytáhnete a opláchnete pod čistou vodou.

Někdy může stačit i obyčejná voda s mýdlem

V některých méně závažných případech můžete vyčistit minci i obyčejnou vodou a mýdlem. Smíchejte vodu a mýdlo do hrnečku tak, aby to bylo pořádně napěněné.

Minci následně vložte do vody s mýdlem a nechte ji odmočit. I tento opravdu jednoduchý způsob může někdy velmi dobře zafungovat a ušetříte si tak spoustu práce.

Zdroj informací: autorský článek D. Labounka