Nejlepší ochrana před hraboši a téměř zadarmo? Obyčejné PET lahve

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Neříká se, že v jednoduchosti je krása? Co kdybychom vám řekli, jak si vytvořit efektivní obranu proti jednomu z největších škůdců na zahradě, hraboši polnímu, z něčeho tak obyčejného, jako je obyčejná plastová PET lahev? Zdá se to jako příliš jednoduché řešení na tak velký problém, ale nechte se překvapit. Vysvětlíme si totiž, proč je PET lahev v odstrašení hrabošů efektivní.

Hraboši polní: Roztomilí ničitelé zahrad

I když hraboš polní vypadá roztomile, jeho zjev může klamat. Je to hraboš, který dokáže za krátkou dobu způsobit velké škody na vaší zahradě. Je to nepřítel, který okusuje rostliny, ničí trávníky a dokáže zničit celou vaši zahradu.

Navíc se mohou rychle množit a dosáhnout populace až 2000 jedinců na hektar. Naštěstí ale existují způsoby, jak se s tímto problémem vypořádat.

Jednoduchý trik s PET lahví

Hraboši polní jsou nezvaní hosté, kteří dokážou na vaší zahradě napáchat nemalé škody. Jeden z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak je odradit od usazení se právě na vašem pozemku, se skrývá v obyčejné PET lahvi. To může znít neuvěřitelně, ale věřte tomu, tento nápad má své opodstatnění.

Hlodavci, jako je právě hraboš, nesnáší určité zvuky. To je výchozí bod, na kterém je postavena celá tato jednoduchá, avšak účinná metoda. Tímto způsobem můžete vytvořit zvukovou bariéru, kterou hraboši nebudou chtít překročit.

PET lahve bez víčka jednoduše zaboříte do záhonu na různá místa zahrady. Když následně vítr pronikne do otevřené PET lahve, vytvoří specifický zvuk, který hraboše odrazuje. Možná se budete divit, ale je to překvapivě účinná metoda

Můžete si také vytvořit jednoduchou turbínu z PET lahve na špejli či klacku, která při foukání větru vydává zvuk nepříjemný pro hraboše. Tento způsob je sice již více náročný a vyžaduje větší zručnost, ale může být o to více efektivní.

Zvukové plašení hrabošů je bezpochyby efektivní, ale je třeba si uvědomit, že funguje hlavně při větrném počasí. A co když není vítr? Proto je vhodné kombinovat toto řešení ještě s dalšími opatřeními. Může se jednat o využití určitých rostlin, které hraboše odrazují, nebo třeba o fyzické bariéry, které jim znemožní vstup na váš pozemek.

Přírodní prostředky: Bylinky a kočky

Máte-li pocit, že zvuková obrana pomocí PET lahví je nedostatečná, nezoufejte. K dispozici jsou i další přírodní prostředky, které můžete využít k odstrašení hrabošů. První z nich, na které bychom se měli zaměřit, jsou bylinky.

Určité druhy bylinek, jako je máta a česnek, dokážou hraboše efektivně odrazovat. Je dobré je vysázet na záhon, kde mohou svým aroma odradit hraboše od jejich zákeřných činů. Nemusíte však vysazovat celou zahradu. Postačí, když rozházíte lístky těchto bylinek po zahradě.

Dalším důležitým opatřením je pravidelné odklízení spadaného ovoce. Hraboše totiž může takové ovoce přilákat a stát se tak zdrojem potravy pro tyto hlodavce. A vy samozřejmě nechcete na své zahradě hrabošům poskytovat hostinu.

Pokud se však zdá, že všechny vaše snahy jsou marné a hraboši se stále vrací, můžete zvážit poslední záchrannou možnost – kočku. Tito elegantní predátoři jsou přirozenými lovci hlodavců a mohou výrazně přispět k regulaci populace hrabošů. Je to jistě radikální řešení, ale někdy může být právě tato možnost tím, co vaši zahradu zachrání před hraboši.