Nádivka z kopřiv. Nejlepší nádivka, jakou jste kdy měli

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Vyzkoušejte výbornou nádivku z kopřiv plnou zajímavých ingrediencí. V tomto článku vám ukážeme, jak připravit nádivku, která potěší nejen celou rodinu, ale i návštěvy. Jak s přípravou nádivky vlastně začít?

Nádivka z kopřiv

Existuje několik postupů na nádivku. Některé rodiny přidávají do nádivky kroupy nebo rýži, jiné zase hrášek, mrkev nebo petrželku.

Kreativita při přípravě nádivky se mezi rodinami liší a přidávání dalších ingrediencí do nádivky je velmi oblíbené. My si dnes ukážeme variantu tradiční (nejen) velikonoční nádivky s kopřivami a uzeným masem.

Jak udělat nádivku

Na naši nádivku si připravte 500 gramů uzeného masa, 4 vejce, hrst lístků kopřiv, půl litru mléka, 100 gramů slaniny, 4 rohlíky, 2 lžíce másla, petrželka, mletý pepř, sůl, nové koření, bobkový list.

Uzené maso si nejprve připravíme tak, že ho spolu s bobkovým listem a novým kořením uvaříme. Poté ho nakrájíme na kostičky a připravíme si další ingredience.

Dalším krokem je nakrájení rohlíků na kostičky. Poté si připravíme misku, do které je dáme a zalijeme mlékem s rozšlehanými žloutky. Necháme je chvíli vsáknout a jdeme na další krok.

V další části si vezmeme kopřivy, které spaříme horkou vodou. Poté je spolu s petrželkou nasekáme na menší kousky. Bílky oddělíme od žloutků a vyšleháme je na sníh. Slaninu nakrájíme na malé kousky a přidáme ji do směsi spolu s ostatními připravenými ingrediencemi.

Nyní můžeme přidat koření a podle své chuti okořenit celou směs. Až bude směs okořeněná, vmícháme do ní vyšlehaný sníh.

Závěrem připravíme formu, kterou si vymažeme máslem. Do formy rozprostřeme nádivku a pečeme ji v troubě asi 45 minut. Pečeme až do doby, kdy je povrch směsi zlatavý.

Rady na závěr

Tato nádivka se podává jako samostatné jídlo, doplněné o zeleninu a salát.

Uzené maso obsahuje vyšší obsah soli a tuků. Pokud je to pro vás problém, použijte místo uzeného raději čerstvé maso. V každém případě používejte na nádivku vždy kvalitní a čerstvé suroviny, což může mít pozitivní vliv na chuť.