Jak vyčistit záchod, aby byl zase zářivě bílý. Jde to i bez chemie

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Každý byt či rodinný domek potřebuje pravidelný úklid. Čistý záchod je vizitkou domácnosti, kdy můžete mít své obydlí uklizené, ale jakmile bude toaleta zanesena vodním kamenem a další nečistotou, tak jako byste neuklízeli vůbec. Vyzkoušejte proto praktické tipy, jak vyčistit záchod i bez chemie a jak si třeba poradit i s opravdu silným nánosem vodního kamene.

Jak vyčistit záchod od vodního kamene

Máte dvě možnosti, jak vyčistit záchod od vodního kamene, aby byl opět zářivě bílý. První možností jsou běžné čistící prostředky z drogerie, druhou poté varianta bez chemie.

Běžné čistící prostředky

V drogerii je možné koupit čisticí prostředky na bázi peroxidu vodíku, neiontových povrchových látek a kationtových povrchových látek, jak obvykle sděluje jejich složení na etiketě.

Jedná se většinou o chemikálie, které mohou poškodit zrak, pokud se do něho dostanou. Je třeba s těmito čisticími prostředky pracovat opatrně, nejlépe v gumových rukavicích a s ochranou očí.

Občas se ale může stát, že doma vám zrovna čisticí prostředek na záchod chybí. Pak není nutné ihned běžet do drogerie koupit jiný, ale pomohou vám třeba ocet, kypřicí prášek do pečiva nebo jedlá soda.

Jak vyčistit záchod bez chemie

Bez chemie můžete vyčistit záchod octem a sodou. Jedlá soda se běžně používá při pečení nebo v případě pálení žáhy, kdy neutralizuje žaludeční šťávy, jež se dostaly do jícnu. Ale kupodivu s ní vyčistíte i záchodovou mísu, na níž je vrstva vodního kamene.

Stačí, když do záchodu nalijete asi půl hrnku octa a nasypete 1 polévkovou lžíci jedlé sody. Směs začne v míse bublat. Nechte ji působit asi půl hodiny, aby měla dostatečný čas odstranit vodní kámen. Pak toaletu vyčistěte štětkou, jak jste běžně zvyklí, a propláchněte vše čistou vodou.

Jak odstranit silný nános vodního kamene

Je-li záchodová mísa opravdu hodně zanesena vodním kamenem, je možné, že výše uvedená směs na to bude krátká. Pak nezůstane nic jiného než se uchýlit k chemikálii zvané kyselina chlorovodíková, známá též pod názvem kyselina solná. Ta je k dostání v drogerii.

Odstraníte vodu ze dna záchodu, pak do něho nalijete kyselinu solnou a necháte ji půl hodiny až hodinu působit. Je třeba přitom myslet na to, že se jedná o silnou žíravinu, takže pozor na poleptání pokožky nebo očí.

Můžete nechat přitom pootevřené okno, aby nepříjemný zápach kyseliny vyvětral. Po hodině působení stačí záchodovou mísu propláchnout studenou vodou.