Jak udělat prostup v betonu. Předejděte chytře jádrovému vrtání

Autor: Daniel Labounek
Foto: Pixabay

Prostup v betonu při betonáži vytvoříte opravdu snadno a můžete tak předejít pozdějšímu jádrovému vrtání. Ušetříte si také spoustu problémů a námahy. Prostupy v betonu se používají většinou při rozvodech tepla, elektřiny, odpadů nebo vody.

Prostup v betonu a proč ho dělat?

Prostup v betonu vám umožní pozdější bezproblémové protažení čehokoliv betonem nebo například betonovým průvlakem v domě. V betonovém průvlaku je možné táhnout i chráničku pro budoucí protažení elektroinstalace.

Prostupy i chráničky v betonu a v nosných prvcích domu je však nutné vždy konzultovat se statikem. Nikdy nesmíte přerušit nosnou konstrukci domu bez předchozího uvědomění statika a schválení od něj. Pozor si také dávejte na krytí železa v betonu, aby se vám ho chránička nedotýkala a došlo k řádnému krytí betonu kolem železa.

Jak udělat prostupy

Nejjednodušší cestou, jak udělat prostup, je za použití kousků trubek z odpadního novodurového kanalizačního potrubí. Kanalizační novodurové potrubí se dělá v několika průměrech a vy si tak můžete jednoduše zvolit požadovaný rozměr i průměr.

Trubku do betonu stačí vložit a zabezpečit ji proti zatečení betonu. Nejlepší je, pokud vložíte odpadní trubku do betonu ve směru požadovaného prostupu a vystříkáte ji na koncích montážní pěnou. Montážní pěna totiž dokonale zabrání zatečení betonu do roury.

Na co si dát pozor?

Pozor si musíte dávat hlavně na to, aby vybudovaný prostup byl dostatečně velký a povedlo se vám v něm protáhnout vše, co budete potřebovat.

Zpravidla je dobré myslet dopředu a raději udělat o kousek větší budoucí díru v betonu. Nikdy totiž nevíte, co všechno budete potřebovat betonem nebo betonovým průvlakem protáhnout.

Pokud budete například betonovat základovou desku, tak i do ní můžete pomocí elektroinstalačních chrániček udělat prostupy pro budoucí protahování kabelů.

Zdroj informací: Jaksipostavitdum.cz, autorský článek A. Hlavatého