Jak jednoduše obnovit dřevěný nábytek. Oživte své staré kousky bez velké námahy

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Pokud máte doma starý a opotřebovaný dřevěný nábytek, nemusíte ho hned vyhazovat. Existuje jednoduchý způsob, jak ho obnovit a oživit bez velké námahy. Vyzkoušejte kreativní techniky a stylizace, které přinášejí nový život do vašich starých kousků. Stačí si připravit pár nářadí a materiálů a můžete začít. Obnovte si svůj dřevěný nábytek a přidejte mu nový lesk a styl, který se bude hodit do vašeho bytu.

Jak obnovit povrch dřevěného nábytku

Dřevěný nábytek je skvělou investicí do domova. Přináší do interiéru přírodní a teplý vzhled, ale časem může povrch začít ztrácet svou krásu. Ale nezoufejte! Obnova dřevěného nábytku je jednoduchá a zajímavá činnost, kterou zvládne každý.

Zde vám přinášíme jednoduché kroky, jak oživit váš starý nábytek a vrátit mu nový lesk.

Příprava povrchu

Prvním krokem při obnově starého dřevěného nábytku je příprava povrchu. Odstraňte starou vrstvu laku nebo barvy pomocí brusného papíru a špachtle. Pamatujte, že při bruslení povrchu musíte pracovat ve směru dřeva, abyste nedokázali poškodit samotnou strukturu dřeva.

Poté důkladně očistěte povrch od prachu a nečistot. Pokud je povrch po očištění hladký, můžete pokračovat na další krok.

Lakování

Při obnově povrchu dřevěného nábytku je lakování klíčové. Svou volbou můžete určit, zda chcete vytvořit lesklý nebo matný povrch. Před lakováním je důležité důkladně promíchat lak, aby byl aplikován s rovnoměrnou barevností.

Následně naneste lak na povrch nábytku širokým štětcem nebo válečkem. Doporučuje se nanášet lak ve dvou až třech vrstvách, s tím že mezi jednotlivými vrstvami necháte lak dobře zaschnout a jemně přebrousíte povrch. Tím docílíte hladkého a lesklého vzhledu.

Restaurování dřevěných detailů

Možná váš starý nábytek obsahuje i nějaké dekorativní dřevěné detaily. Pokud jsou tyto detaily poškozené nebo ztrácí svoji barvu, je čas je obnovit. Nejprve odstraňte starý lak nebo barvu z těchto částí.

Poté vytvořte pastu z dřevěného plsťu a trochy vody. Tuto pastu naneste na poškozené nebo zbledlé dřevo a nechte zaschnout. Následně jemně přebrousíte a naneste novou vrstvu laku nebo nábytkové barvy, kterou jste si vybrali. Vaše dřevěné detaily tak získají nový život a budou přitahovat pohledy všech návštěvníků.

Údržba a ochrana

Po dokončení obnovy povrchu dřevěného nábytku je důležité zajistit jeho dlouhodobou ochranu. Pravidelně odstraňujte prach a nečistoty měkkým hadříkem nebo povlakem.

Pokud vašemu nábytku hrozí expozice slunečnímu záření, doporučuje se použít nábytkový vosk nebo lak s UV filtrací, který minimalizuje negativní vlivy slunečního záření. Vašemu nábytku tak zaručíte dlouhověkost a zachování jeho krásného vzhledu.