Nekupujte nové levandule, ale nařízkujte si ty staré. Je to snadné a navíc ušetříte

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Pokud jste milovníkem levandulí a toužíte jich mít ve své zahradě více, nemusíte nutně utrácet za nové rostliny. Existuje totiž jednoduchá metoda, jak levandule rozmnožit. Tento proces se obvykle provádí po odkvětu, což znamená, že v pravý čas můžete z jedné rostliny získat hned několik nových. Tato metoda vám umožní mít v zahradě více těchto krásných rostlin bez nutnosti dalších nákupů.

Levandule vykvetou brzy. Pokud máte pocit, že jich na vaší zahradě nebo balkóně nemáte dost, můžete je rozmnožit pomocí řízkování. Je to jednoduchý proces, který zvládne kdokoli.

Ceny levandulí neustále stoupají a někdy je těžké je všechny koupit. Ale pokud nikam nespěcháte a máte trpělivost, kupte si jen jednu a další si rozmnožte, vyplatí se to. Kromě květináče, zeminy a vody vás to stěží něco bude stát.

Levandule je polokeř, což znamená, že spodní část rostliny se brzy stává dřevnatou, ale stále z ní vyrostou nové, měkké výhonky a květní stonky. Je důležité levanduli pravidelně stříhat, aby neodhalila svou dřevnatou část. Období řezu (po odkvětu v létě, někdy také na jaře) je ideální pro řízkování.

Proces řízkování je jednoduchý. Připravte květináče s půdou smíchanou s pískem. Ze stříhané levandule odstřihněte ostrými nůžkami vrcholové řízky olistěných výhonů. Řízky by měly měřit asi 10 cm. Pokud má levandule delší výhony, můžete z nich připravit více řízků. Místo řezu by mělo být na přechodu mezi dřevnatou a měkkou částí rostliny.

Odstřižené části rostlin, které jste upravili na správnou délku, olistěte zdola. Ostrým nožem je seřízněte šikmo u stonku – tak se kořeny mohou tvořit dříve. Vrcholové řízky zaštípněte i nahoře – tak se rozvětví.

Spodní konce řízků poté namočte do vody a obalte ve stimulátoru růstu (bílý prášek podporující zakořenění, který se dá sehnat v každém hobbymarketu nebo zahradnictví). Pak je zasaďte tak, aby nejspodnější listy zůstaly nad povrchem půdy.

Po zasazení levandule zalijte a dejte na světlo (ale ne na přímé slunce). Rostliny pravidelně kontrolujte a zalévejte. Za několik týdnů řízky zakoření a rostliny můžete přesadit do zahrady.

Mimo řízkování, které jsme již popsali, můžete také vyzkoušet hřížení nebo pěstování ze semen. Hřížení je vhodné pro starší rostliny s dlouhými a poléhavými výhony. Tyto výhony se přikryjí zeminou nebo se připevní kolíčkem tak, aby se dotýkaly půdy. Po několika týdnech se by měly vytvořit kořeny a nové rostlinky, které se pak oddělí od matečné rostliny a přesadí na jiné místo.

Množení pomocí semen je nejjednodušší způsob, jak si doma vypěstovat svoji levanduli. Semínka se vysévají do jemného substrátu, který se udržuje vlhký a teplý. Semínka klíčí poměrně pomalu, takže je třeba být trpělivý. Po vyklíčení se rostlinky přesadí do větších nádob a postupně zvykají na venkovní podmínky. Vysadit je můžeme na záhon až po posledních jarních mrazech.

Přidejte si kreativní články na domovskou stránku Seznam.cz