Některé spotřebiče do rozdvojky či prodlužovačky nepatří. Lidé je tam dávají a riskují problémy

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Jelikož počet spotřebičů neustále přibývá, narůstá i potřeba jejich připojování k elektrické síti, což vytváří tlak na počet zásuvek, kterých je mnohdy nedostatečný počet. Ne vždy je však vhodné k připojování využívat prodlužovačky nebo rozdvojky. Takzvanou prodlužku lze pořídit s mnoha zásuvkami, to ale neznamená, že do nich můžete spotřebiče zapojovat bez rozmyslu. Někteří lidé to však dělají a riskují tím problémy.

Zapojení velkých spotřebičů se raději úplně vyhněte

Spotřebiče, které je nutné nechat připojené celých 24 hodin musí mít vždy svou vlastní zásuvku. Jedná se například o chladící stroje jako je lednice nebo mrazák. Spolu s těmito spotřebiči není zcela vhodné kombinovat ani připojení žehličky, mikrovlnné trouby či kávovaru pomocí rozdvojky.

Obecně platí, že spotřebiče, které mají velký výkon, by se pomocí prodlužovačky neměly připojovat. Patří mezi ně například toustovač nebo zmíněná mikrovlnná trouba, žehlička apod. U takových spotřebičů totiž hrozí, že dojde vzhledem k jejich vysokým výkonnostním parametrům snadno k přehřátí.

Každý spotřebič je nutné posoudit samostatně. Jako příklad může posloužit televize. Ty nejběžnější, s LED technologií, mají spotřebu takovou, že je prodlužovačky většinou zvládnou. Naopak, televize plazmové jsou již ale tak náročné na spotřebu energie, že do prodlužovačky rozhodně nepatří.

A ve chvíli, kdy dojde k přehřátí a poté dokonce přepálení některých ze spojů, hrozí v lepším případě poškození spotřebiče, v horším případě pak vznik požáru. Zapojení jednotlivých spotřebičů má zkrátka svá platná pravidla, podle kterých je radno se řídit.

Připojení spotřebiče do prodlužovačky je vždy třeba dobře posoudit

Předtím, než své spotřebiče připojíte do prodlužovačky, ujistěte se, že kabel není nikde poškozený. Kabel musí být vždy dostatečně silný a pevný.

Velmi důležité je nakupovat pouze kvalitní zařízení. Není totiž prodlužovačka jako prodlužovačka. Bohužel, řada lidí kvalitu rozdvojek nebo prodlužovaček vůbec neřeší.

Nákup si dobře rozmyslete

Nakupujete-li na tržištích apod., je pravděpodobné, že vaše prodlužovačka nebo rozdvojka při větší zátěži utrpí újmu a výsledkem budou jen a pouze problémy.

Produkty nakoupené ve specializovaných obchodech budou sice o něco dražší (někdy i několikrát), ale fungovat budou mnohem lépe, déle a především bezpečněji.

Je na místě připomenout, že prodlužovačka nemusí selhat hned, ale až po čase, třeba ve chvíli, kdy to nejméně čekáte nebo dokonce nejste vůbec doma.