Jak udělat nejlepší nudle. Naučte se trik se sáčkem

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Nudle jsou základem mnoha polévek po celém světě. Od českého vývaru až po vietnamskou pho. Jejich příprava může být pro mnohé trochu záhadou. Ale nebojte se, máme pro vás jednoduchý trik se sáčkem, pomocí kterého uděláte snadno ty nejlepší domácí nudle do polévky.

Nudle do polévky

Pro přípravu nudlí do polévky, budete potřebovat mouku, vodu, vejce a sůl. Pokud chcete, můžete také přidat koření podle své chuti. Může to být například česnekový prášek, paprika, kurkuma nebo bylinky jako bazalka nebo oregano.

K přípravě těsta na nudle budete potřebovat několik kuchyňských nástrojů. Mísa na míchání je nezbytná pro smíchání surovin a vypracování těsta. Váleček na těsto se používá k vyválení těsta na tenký plát, z něhož se pak krájí nudle. Nůž na krájení je potřebný pro přeřezání těsta na jednotlivé nudle. Nachystejte si také igelitový sáček.

Jak udělat nejlepší nudle?

Nejdříve smíchejte mouku, vodu, vejce a sůl v míse. Měli byste získat hladké těsto. Pokud je těsto příliš tuhé, přidejte trochu vody. Pokud je naopak příliš měkké, přidejte trochu mouky.

Následně rozválejte těsto na tenký plát pomocí válečku. Poté těsto nakrájejte na nudle pomocí nože. Velikost a tvar nudlí je na vás. Můžete je udělat tenké nebo tlusté, dlouhé nebo krátké, jak preferujete.

Nyní přichází na řadu náš trik se sáčkem. Nudle dejte do plastového sáčku a ujistěte se, že je pevně uzavřený. Sáček poté vložte do lednice na 30 minut. Tento krok pomůže nudlím získat správnou konzistenci a udržet svůj tvar během vaření.

Po uplynutí 30 minut vyjměte nudle z lednice a vložte je do vroucí polévky. Vařte je, dokud nejsou měkké. Doba vaření se může lišit v závislosti na velikosti a tloušťce nudlí, ale obecně by to mělo trvat kolem 10 minut.

Jak správně vařit nudle?

Správná teplota je kritickým faktorem pro přípravu dokonalých nudlí. Pokud je polévka, do které přidáváte nudle, příliš horká, může to mít nepříznivý dopad na strukturu nudlí. Pokud se totiž nudle vaří v příliš horké polévce, mohou se začít rozpadat. Výsledkem je, že nudle neudrží svůj tvar a místo toho se rozpadnou do malých kousků, které mohou polévku zahustit.

Ideální teplota pro vaření nudlí by měla být taková, že polévka jemně probublává, ale nevře silně. Tato teplota umožní nudlím vařit se správnou rychlostí, aby udržely svůj tvar, zůstaly pevné, ale byly stále dostatečně měkké na kousání.

Nudle nemusí být předvařené před přidáním do polévky. Pokud však vaříte polévku na více porcí a plánujete ji podávat později, můžete zvážit předvaření nudlí, kdy je dáte do talíře až před nalitím horké polévky. To pomáhá zabránit tomu, aby se nudle v polévce po uložení do lednice rozpadly.

Tipy pro dokonalé nudle

Nepřepracovávejte těsto. Těsto by mělo být vypracováno jen tolik, aby drželo pohromadě a bylo hladké. Přílišné zpracování může způsobit, že nudle budou tvrdé​.

Po vypracování těsta je důležité nechat jej odpočívat. Tento krok umožňuje lepku v mouce relaxovat, což usnadňuje válení těsta a zabraňuje nudlím stát se příliš pružnými. Pokud je to možné, nechte těsto odpočívat alespoň 20 až 30 minut před tím, než ho začnete válet a tvarovat do nudlí.

Domácí nudle nepotřebují sušit. Můžete je snadno připravit čerstvé a vařit ihned. Ale můžete usušit je můžete, čímž je uchováte na později​.

Různé druhy mouky mohou ovlivnit texturu a chuť nudlí. Například mouka z tvrdé pšenice (semolinová) může poskytnout pevnější a křupavější texturu, zatímco celozrnná mouka přidává více vlákniny a rozmanitější chuti. Vyzkoušejte různé druhy mouky, aby jste našli takové, díky kterým uděláte nejlepší nudle.

Sůl je důležitým prvkem při výrobě nudlí, protože zlepšuje chuť a pomáhá posílit strukturu těsta. Při přípravě těsta na nudle nezapomeňte tedy přidat dostatek soli. Na druhou stranu mějte na paměti, že pokud budete nudle vařit v osolené vodě nebo je přidávat do slané polévky, budete muset upravit množství soli v těstě, aby nudle nebyly přesolené.